neďaleko Benátok. Soile Lautsiová chcela, aby zo stien v triedach odstránili drevené kríže.
Jej argument bol prostý. Na ateistických žiakov podľa nej môžu pôsobiť rušivo a porušujú slobodu vzdelávania a viery. „Užili si doslova lavínu nadávok od svojich spolužiakov. Pamätám si, že ich bežne častovali výrazmi ako zasraní ateisti,“ povedal denníku La Repubblica otec dvoch chlapcov Massimo Albertin.
Po ôsmich rokoch sa tejto nadávke zrejme nevyhnú ani na univerzitách. Ich matka totiž zdĺhavý zápas so súdmi vyhrala. To, o čo sa pred ňou v Taliansku márne snažili moslimský rodič Adel Smith či židovský sudca Luigi Tosti, sa podarilo paradoxne fínskej imigrantke. Pritom päťdesiatdvaročná Soile je pokrstená a do puberty chodila pravidelne do kostola. Pre Taliansko sa rozhodla z lásky, keď sa v roku 1986 vydala za lekára Albertina.
Tvrdí, že až v tejto krajine si uvedomila, aký veľký vplyv má katolícka cirkev na spoločnosť a ako svoj vplyv podľa nej zneužíva. Po tom, ako neuspela na talianskych súdoch, sa Soile obrátila na ten európsky. A Štrasburg jej nielenže dal za pravdu, ale priznal jej aj odškodnenie vo výške päťtisíc eur. Nenariadil však priamo úradom, aby kríže zo škôl odstránili.
Soile sa tak môže zatiaľ tešiť len predčasne. Taliansko sa proti rozhodnutiu odvolalo a mnohé talianske radnice už na protest stiahli európske vlajky na pol žrde či vyvesili vedľa nich kríže. Negatívne emócie teraz môžu v mene kríža skôr ublížiť. Vatikán má šancu ukázať Soile, že až tak zle to s ním v Taliansku nevyzerá.