Bangkok 5. novembra (TASR) - Spojené štáty napriek novému prístupu k Mjanmarsku nezrušia sankcie voči jeho vojenskému režimu, pokým nepodnikne konkrétne kroky k demokratickým reformám. Uviedol to dnes veľvyslanec USA pri Združení krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) Scot Marciel.
Marciel a tajomník amerického ministerstva zahraničných vecí pre východoázijské a tichomorské záležitosti Kurt Campbell absolvovali tento týždeň rozhovory s mjanmarskými generálmi a stretli sa tiež s väznenou opozičnou vodkyňou Aung Schan Su Ťij. Išlo o najvyššie postavených predstaviteľov USA na návšteve Mjanmarska za 14 rokov. Naposledy bývalú Barmu oficiálne navštívila v roku 1995 vtedajšia veľvyslankyňa pri OSN Madeleine Albrightová.
Vyslanec na fóre v Bangkoku dnes zdôraznil, že Washington bude ostro sledovať kroky mjanmarskej junty. Dôležitou známkou pozitívnych zmien by bol skutočný dialóg vojenskej vlády s demokratickými stranami a etnickými menšinami, bez čoho nebudú budúcoročné voľby vierohodné. Kladnú reakciu USA by podnietilo tiež prepustenie Su Ťij a ďalších politických väzňov a ukončenie porušovania práv menšín.
"Nemáme žiadne ilúzie. Keď sa pozriete na fakty, minulé diplomatické snahy neuspeli," povedal Marciel. Poukázal na to, že s mjanmarskými generálmi v minulosti nepohli ani sankcie Washingtonu, ani umiernený prístup ASEAN.
Su Ťijovej strana zatiaľ nerozhodla, či sa zúčastní na voľbách v roku 2010, ktoré sa podľa nej budú konať na základe ústavy vyhlásenej vlani nedemokratickým spôsobom. Ústava obsahuje ustanovenie, ktoré by znemožnili Su Ťij zastávať úrad a zaistili armáde hlavný podiel na vláde.
Su Ťij (64), ktorá strávila väčšinu z posledných 20 rokov v domácom väzení, nedávno odsúdili na ďalších 18 mesiacov za nepovolenú návštevu amerického aktivistu v jej dome v Rangúne. Znamená to, že vo voľbách - prvých v Mjanmarsku za dve desaťročia - nebude môcť kandidovať.