TEHERÁN, TEL AVIV. Tridsiate výročie obsadenia americkej ambasády radikálnymi prívržencami ajatolláha Chomeiního si v stredu v Teheráne pripomínali na dvoch rozdielnych zhromaždeniach. Na oficiálnom volali „Smrť Amerike“, na opozičnom „Smrť diktátorovi“. Tak protivládni Iránci nazývajú prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda. Pre nich je väčšou hrozbou vlastná vláda ako Washington.
Polícia strieľala
Iránsky spoločenský a politický rozkol najlepšie ukazuje fakt, že medzi opozičníkmi sú teraz viacerí zo študentov, ktorí 444 dní zadržiavali 52 amerických rukojemníkov.
Kým oficiálna demonštrácia pri bývalej budove americkej ambasády prebiehala tradične a ľudia pálili americké a izraelské vlajky, opozičná bola podľa svetových agentúr pomerne dramatická. Od skorého rána gardisti jazdili na motorkách po teheránskych uliciach a snažili sa rozohnať podozrivé skupinky. Demonštrantom sa napokon podarilo stretnúť sa, ale podľa svedkov čelili gardistom. Tí vraj dav rozohnali slzotvorným plynom, ľudí bili obuškami, zatýkali a vraj aj strieľali. Podľa niektorých zdrojov do vzduchu, podľa iných do ľudí.
Opozícia sa má ospravedlniť
Informácie z Iránu sú od leta prísne kontrolované a svetové médiá sa môžu spoliehať len na oficiálne štátne médiá a svedectvá Iráncov. Aj včera boli problémy s iránskou mobilnou sieťou aj s pripojením na opozičné weby.
Zdá sa, že včerajšia protivládna demonštrácia nebola taká mohutná ako letná vlna protestov vyvolaná príliš hladkým víťazstvom Ahmadínedžáda v prezidentských voľbách. Jej účastníci mali zelené šály alebo náramky. Zelená sa stala symbolom Ahmadínedžádovho rivala Mira Hoseina Musávího.
Britský denník Telegraph tiež informoval, že členovia opozície sa chcú ospravedlniť Američanom za udalosti spred 30 rokov. Mali v tomto duchu rozposlať listy na americké ambasády v Európe.