PCHJONGJANG, BRATISLAVA. Pyramída vysoká 330 metrov so stenami prudko stúpajúcimi nahor, pokrytá betónom. Podľa viacerých architektov ide o absolútne najškaredšiu budovu sveta. Hotel Ryugyong pritom začali stavať na oslavu rozvoja Severnej Kórey.
Z pýchy režimu jeho hanba Písal sa vtedy rok 1987. Nová budova mala ukázať, ako sa krajina posunula dopredu. Namiesto toho však padlo sovietske impérium a stalinistický režim tak prišiel o sponzora, a tým aj o financie na dostavanie hotela. Výstavba sa zastavila v roku 1993. Nečakane, robotníci dokonca na vrchole pyramídy nechali hrdzavieť žeriav.
Severokórejskí súdruhovia sa za svoju plánovanú pýchu začali hanbiť, nie príliš vzhľadnú pyramídu vymazali zo všetkých oficiálnych fotografií zobrazujúcich Pchjongjang.
Spočiatku sa však model plánovaného hotela objavoval aj na známkach.
Hotel Ryugyong
Má 330 metrov a 105 poschodí.
Výstavba sa začala v roku 1987, v roku 1993 ju prerušili.
Vonkajšie práce by sa mali skončiť v roku 2010, vnútorné v roku 2012.
Pasivita sa skončila až v lete 2008, keď sa do rekonštrukcie pustila egyptská telekomunikačná spoločnosť Orascom. Tá v krajine zaviedla modernú mobilnú 3G sieť aj napriek tomu, že doteraz si jej služby môže dovoliť len niekoľko desiatok tisíc obyvateľov, nehovoriac o ďalších obmedzeniach. Jednou z podmienok vstupu na trh bola údajne aj požiadavka dostavať hotel.
Orascom to popiera. Tvrdí, že hotel rekonštruuje preto, lebo je to jediná možnosť propagácie v tejto komunistickej krajine.
Celá budova by mala byť hotová v roku 2012. Presne sto rokov od narodenia večného severokórejského prezidenta a otca súčasného lídra Kim Ir-sena.
Stále nie jasné, čo presne sa v budove bude nachádzať. Pôjde o zmes hotelového ubytovania, bytov a obchodných priestorov. Na úplný vrchol pyramídy si Orascom umiestni anténu a prevádzkové zariadenia.
Večný symbol megalománie Odborníci celkom nevylučujú možnosť, že by sa severokórejská ekonomika mohla v najbližších rokoch otvoriť svetu, podobne ako susedná Čína.
Aj v tom prípade je však podľa nich nepravdepodobné, že by gigantický Ryugyong raz praskal vo švíkoch.
Navždy však ostane symbolom megalománie komunistického systému, ktorý míňa peniaze na takéto stavby, pričom jeho občania neustále hladujú.