ŠTOKHOLM.
Reinfeldt, ktorého krajina v súčasnosti predsedá Európskej únii, znížil očakávania pre kodanské rozhovory po utorkovom stretnutí s americkým prezidentom Barackom Obamom v Kodani.
"Právne záväznú dohodu, za akú sme sa zasadzovali v Európe, jednoducho nie možné dosiahnuť, pretože takéto rozhodnutie nebudú môcť urobiť napríklad v USA," povedal Reinfeldt pre švédsky rozhlas.
O menších očakávaniach, pokiaľ ide o summit v Kodani, už hovorili aj predstavitelia OSN, podľa ktorých pravdepodobne neprinesie dohovor s pevne stanovenými limitmi emisií skleníkových plynov, ale len dohodu o zásadách.
Klimatické zmeny spustia príliv migrantov
Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun dnes varoval, že problém environmentálnych utečencov z rozvojových krajín zvyšuje tlak na prijatie dohody o klimatických zmenách na decembrovej konferencii v Kodani.
Pan uviedol, že globálne rozhovory o klimatických zmenách rovnako dospeli do "kritickej fázy" niekoľko týždňov pred konferenciou, ktorá sa pod záštitou OSN bude konať v dánskej metropole od 7. do 18. decembra.
Africké krajiny v utorok na jeden deň bojkotovali rozhovory o klíme v Barcelone s cieľom presadiť svoju požiadavku, aby sa rokovania zamerali viac na emisie bohatých krajín. Protestujúce krajiny vyhlásili, že ich najviac zasiahnu následky globálneho otepľovania.
"Rokovania uznali, že migrácia je pravdepodobným dôsledkom klimatických vplyvov. Populácie sa budú presídľovať vzhľadom na extrémnejšie počasie, vrátane dlhých období sucha, intenzívnych búrok a lesných požiarov," povedal Pan.
"V Afrike rozširujúca sa dezertifikácia... vedie viac ľudí k odchodu z vidieckych oblastí. Dosiaľ tieto pohyby nastávali v rámci krajín. To sa však môže časom zmeniť," uviedol šéf OSN na medzinárodnej konferencii o imigrácii v Grécku, kde začal svoju dvojdňovú návštevu.
"Ochrana zraniteľných komunít musí byť prioritou. V Kodani potrebujeme činy. Budeme naďalej presadzovať najambicióznejšiu možnú dohodu," dodal Pan Ki-mun.