SME

Djindjič: Belehrad začne "veľmi skoro" vydávať podozrivých do Haagu

Belehrad 9. apríla (TASR) - Belehrad začne vo "veľmi krátkom čase" vydávať osoby obvinené z vojnových zločinov haagskemu tribunálu OSN. V Belehrade ...

Belehrad 9. apríla (TASR) - Belehrad začne vo "veľmi krátkom čase" vydávať osoby obvinené z vojnových zločinov haagskemu tribunálu OSN. V Belehrade to dnes vyhlásil srbský premiér Zoran Djindjič.

Djindjič vyjadril presvedčenie, že zväzový parlament schváli zákon o spolupráci s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY), na ktorom sa koaličný partneri dohodli v pondelok večer. Federálna vláda má o tzv. "haagskom zákone" rokovať dnes večer a očakáva sa, že parlament ho schváli v stredu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Na znení zákona sa predstavitelia Demokratickej opozície Srbska (DOS) a čiernohorskej koalície Spoločne pre Juhosláviu vedenej Socialistickou ľudovou stranou (SNP) dohodli po tom, čo do návrhu zakomponovali požiadavku SNP, aby sa zákon týkal len osôb, ktoré ICTY obžaloval pred schválením zákona. Prípadné ďalšie žaloby vznesené haagskym tribunálom majú byť prejednávané pred domácimi súdmi.

Po schválení zákon úradom umožní zadržiavať a vydávať tribunálom obvinené osoby bez ohľadu na "práva a výsady udelené štátom, politické alebo verejné funkcie". Proces má pozostávať z dvoch krokov.

Vo výňatkoch z textu zákona, ktoré dnes zverejnil denník Politika, sa uvádza, že legislatíva sa týka "všetkých osôb obžalovaných tribunálom ... na území Juhoslávie".

SkryťVypnúť reklamu

Na území Juhoslávie sa nachádza asi 20 osôb obžalovaných ICTY. Tribunál má najväčší záujem o štyroch predstaviteľov režimu Slobodana Miloševiča, ktorých spolu s exprezidentom obžaloval v máji 1999 v súvislosti s násilnosťami v Kosove, ako aj o tzv. "vukovarskú trojku" - juhoslovanských dôstojníkov obžalovaných z vojnových zločinov za ich rolu počas masakier v meste Vukovar na východe Chorvátska.

Spolu s Miloševičom ICTY obžaloval aj srbského prezidenta Milana Milutinoviča, ktorý je stále vo funkcii. Zvyšní traja - juhoslovanský premiér Nikola Šainovič, šéf generálneho štábu armády Dragoljub Ojdanič, srbský minister vnútra Vlajko Stojiljkovič - svoje funkcie už nevykonávajú.

Predpokladá sa, že v Srbsku žije aj bývalý veliteľ bosnianskosrbských jednotiek, generál Ratko Mladič, ktorý spolu s Radovanom Karadžičom figuruje na vrchole zoznamu obžalovaných ICTY.

SkryťVypnúť reklamu

Djindjič dodal, že zadržiavanie a transfer podozrivých bude v kompetencii srbského ministerstva vnútra, keďže federálne úrady nemajú dostatočné kapacity.

"Zákon je politickým gestom. Bude napĺňaný kýmkoľvek, kto tak môže urobiť a je to srbské ministerstvo vnútra," povedal Djindjič pred novinármi v republikovom parlamente.

"Sme odhodlaní spolupracovať a ako to urobíme, je naša vec," dodal - zrejme v súvislosti s výhradami, že medzinárodné spoločenstvo odmietne zákon, ktorý predpokladá selektívne vydávanie obžalovaných.

Hovorkyňa hlavnej prokurátorky ICTY Florence Hartmannová návrh zákona označila za "neprijateľný". V rozhovore pre rozhlasovú stanicu Hlas Ameriky zdôraznila, že Juhoslávia má svoje záväzky voči ICTY, ktoré musí plniť bez kladenia podmienok.

SkryťVypnúť reklamu

Hartmannová zopakovala stanovisko tribunálu, že osobitné zákony o spolupráci s ICTY nie sú potrebné, keďže Juhoslávia sa už zaviazala rešpektovať štatút tribunálu.

V rozhovore pre belehradský denník Blic Hartmannová pripomenula, že každá krajina je povinná čo najrýchlejšie zadržať osoby, na ktoré ICTY vydal zatykač. Ako dodala, niektoré obžaloby proti juhoslovanským občanom, ktorí sa pravdepodobne nezdržiavajú na území Juhoslávie, neboli belehradským úradom odovzdané. Podľa hovorkyne vznesenie nových žalôb je možné.

Djindjič uviedol, že neočakáva "dramatické rozšírenie" zoznamu obžalovaných a potvrdil zámer v priebehu pár mesiacov začať stíhať vojnové zločiny pred domácimi súdmi.

Srbské ministerstvo spravodlivosti v pondelok informovalo o vznesení prvých žalôb proti dvom osobám obvineným zo zabitia etnických Albáncov počas kosovského konfliktu pred troma rokmi.

SkryťVypnúť reklamu

Žaloby vzniesla okresná prokuratúra v juhosrbskom meste Prokuplje. Obvinení sú Saša Cvjetan a Dejan Demirovič, ktorí mali 28. marca 1999 v Podujeve zabiť 19 albánskych civilistov. Vo vyhlásení ministerstva sa uvádza, že tento krok "odzrkadľuje vôľu stíhať vojnové zločiny v našej krajine".

Juhoslávia je pod silným medzinárodným tlakom, hlavne zo strany USA, aby začala plne spolupracovať s haagskym tribunálom a vydávať obvinených. Washington 1. apríla zmrazil poskytovanie bilaterálnej finančnej pomoci a pohrozil zablokovaním pomoci zo strany medzinárodných finančných inštitúcií, ak Belehrad bude naďalej spoluprácu s Haagom odmietať.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 110
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 871
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 901
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 380
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 924
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 590
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 214
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 861
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Išlo o plytké zemetrasenie.


TASR
Minister zahraničných vecí Abbás Arákčí.

Čína bola zmluvnou stranou jadrovej dohody z roku 2015, ktorá obmedzila jadrový program Teheránu.


SITA
Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

Najväčším ohrozením pre Poľsko by bol rozpad jednoty Západu.


TASR 2
Ilustračné foto

Pakistanský premiér odsúdil útok a prisľúbil, že vakcinácie budú naďalej pokračovať.


TASR 3

Sportnet

Útočník Komety Brno Kristián Pospíšil.

Slovák cíti krivdu po faule od Lukáša Sedláka z Pardubíc.


Dominik Hašek.

Vyhrážky ruského exprezidenta a expremiéra smerom k Haškovi odsúdil aj premiér Fiala.


TASR
Peter Frühauf.

Spolupráca fungovala skvelo po celé dva roky, povedal hlavný tréner.


TASR
Kaspars Daugavinš v drese Lotyšska na MS v hokeji 2024.

Skúsený útočník zvažuje, či by Lotyšsko nemalo olympijský turnaj bojkotovať v prípade účasti Ruska.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu