BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Dve najpočúvanejšie komerčné rádiá v Maďarsku Sláger rádió a Danubius rádió, ktoré sú populárne aj na Slovensku, o pár dní končia. Potopila ich podozrivá súťaž o frekvencie.
Obom staniciam vyprší licencia o dva týždne a licenčná rada ovládaná vládnymi socialistami a opozičným Fideszom im ich už nepredĺžila. Maďarská rada pre rádio a televíziu rozhodla, že na ich frekvenciách budú vysielať iné stanice. Jedna blízka Fideszu, druhá socialistom.
Divná licenčná pachuť
Médiá aj predseda rady László Majtényi tvrdia, že tender bol zmanipulovaný. „Na celej veci je niečo čudné, cítia to všetci,“ povedal Majtényi pre origo.hu. Ako šéf nemohol hlasovať a po stredajšom rozhodnutí rady odstúpil.
Nasledujúcich sedem rokov by na frekvencii Danubiusu malo vysielať Klassz Rádió spoločnosti Advenio spájanej s Fideszom. Namiesto Sláger rádia zase Neo FM patriace konzorciu Est Média FM1 údajne spojeného s vládnou Maďarskou socialistickou stranou.
Štúdia Univerzity Mateja Korvína pritom hovorí, že FM1 ponúklo nesplniteľnú predstavu financovania, Advenio nedodržalo formálne podmienky. Vedenia Sláger rádia odhaduje, že štátny rozpočet rozhodnutím licenčnej rady príde takmer o 2,5 milióna eur.
Rozhodnutie rady vyvolalo búrlivé reakcie verejnosti. Protestná petícia má už takmer milión podpisov.
„Sme veľmi znechutení z toho, že tieto stanice zaniknú pre politiku. Zdá sa, že namiesto našich obľúbených staníc budeme sedem rokov počúvať niečo, čo chcú politické strany,“ hovorí Erika Krajczár z Komárna. Darina z Galanty sa chystá na nedeľný protestný koncert Sláger rádia do Budapešti: „Dúfam, že to nebude aj rozlúčka.“
Moderátor Danubius rádia a stály hosť Sláger rádia János Voga hovorí o 11. septembri pre maďarské médiá. Namiesto obvyklého hudobného programu Sláger rozbehne politický diskusný program. „Zrodilo sa politické rozhodnutie, čo znamená vážnu ujmu pre maďarskú demokraciu a slobodu tlače,“ píše sa na stránke rádia.
Majiteľ Sláger rádia Emmis sa obráti na súd. Ústavný právnik György Kolláth si myslí, že je to schodnejšia cesta na rozdiel od petícií. Parlament ani vláda totiž nemajú na prípad dosah.
Most-Híd: Je to zlé
Napriek tomu, šéf demokratov János Kóka chce vec posunúť do parlamentu. Premiér Gordon Bajnai vyjadril znepokojenie a dúfa, že to bolo odborné, nie politické rozhodnutie, povedal pre televíziu ATV.
Slovenský poslanec za Most-Híd a poslucháč oboch rádií Ladislav Nagy sa obáva, že asi došlo k zákulisnej dohode medzi stranami. „Je to zlé znamenie nielen pre poslucháča, ale aj pre Maďarsko, ktoré odzrkadľuje súčasnú maďarskú spoločnosť,“ povedal SME. SMK to považuje za záležitosť orgánov Maďarskej republiky a nechce to komentovať.
Autor: Adriana Zsigová