MOSKVA, BRATISLAVA. Agenta sovietskej tajnej služby KGB Vladimira Putina zastihol pád Berlínskeho múru v Drážďanoch. „Čo sa muselo stať, stalo sa. Veril som, že rozdelenie Nemecka nemá budúcnosť,“ hovorí po dvadsiatich rokoch dnes najvplyvnejší ruský politik Vladimir Putin. Ruskému novinárovi Vladimirovi Kondratevovi vyrozprával svoj príbeh z čias, keď sa komunistické impérium, ktorému zasvätil život ako agent, začalo rúcať.
V dokumente Stena, ktorý odvysiela ruská televízia NTV v nedeľu, deň pred výročím pádu Berlínskeho múru, vychádza premiér Putin ako hrdina. A podľa ruského denníka Kommersant, hoci v ňom vystupuje aj posledný sovietsky líder Michail Gorbačov či vtedajší lídri západného Nemecka, je hlavnou postavou sám Putin.
Svetlovlasý hrdina
Krátko po páde Berlínskeho múru rozzúrený dav východných Nemcov vyrazil v Drážďanoch smerom k budove, kde sídlila pobočka KGB. Vtedy inak nenápadný major Putin zasiahol. Bezchybnou nemčinou predstúpil pred dav.
Ako to v spravodajskom programe Vremja na štátnom kanáli opísal svedok demonštrácie Volker Getz, svetlovlasý mladík s pištoľou v ruke vystúpil veľmi razantne.
Stojte, lebo strelím
Oznámil im, že stoja na hranici zvrchovaného sovietskeho územia a toho, kto ju prekročí, zastrelí. „A potom sa ten súdruh stal vaším prezidentom,“ povedal pred rokmi Getz pre ruský Prvý kanál. Sám Putin sa k epizóde v dokumente vyjadruje len stroho. O tom, či mal v ruke revolver sa ani nehovorí.
Kým vo väčšine postkomunistických krajín je dnes práca pre bývalé tajné služby v politike diskvalifikáciou, v Rusku platí opak. Keď sa Putin pred desiatimi rokmi dostal k moci, väčšinu miest v Kremli získali príslušníci bezpečnostných zložiek, známi ako siloviky. Výnimkou je dnes ruský prezident Dmitrij Medvedev.
Novinár Kondratev si tému nevybral náhodou. Koncom 80. rokov pôsobil ako televízny spravodajca v Bonne. Podľa denníka Kommersant sa známej novinárskej hviezde, ktorej sa v televízii hovorí jednoducho Vladimir Petrovič, podarilo v dokumente ešte prehĺbiť kult Putinovej osobnosti v krajine.
„Bol jedným z mála sovietskych občanov, ktorého sa dotkol pochod demonštrantov, čo vtedy v Drážďanoch napadli sídlo Stasi,“ povedal Kondratev na otázku Kommersantu, prečo z Putina urobil hlavnú postavu vo filme o páde múru. „Podarilo sa mu presvedčiť dav, aby ustúpil,“ dodal.