Belehrad 9. apríla (TASR) - Návrh zákona o spolupráci s haagskym tribunálom, ktorý má juhoslovanský parlament schváliť v stredu, nespĺňa požiadavky kladené na Belehrad.
V rozhovore pre dnešné vydanie belehradského denníka Blic to vyhlásila hovorkyňa prokuratúry Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) Florence Hartmannová.
Na základe požiadavky čiernohorskej Socialistickej ľudovej strany (SNP), ktorá prvý pokus o prijatie zákona zväzovým parlamentom v júni minulého roku zablokovala, do legislatívneho návrhu zakomponovali podmienku, že do Haagu možno vydávať len osoby, ktoré tribunál v čase schválenia zákona už obžaloval. Prípadnými ďalšími žalobami sa majú zaoberať domáce súdy.
Hartmannová zdôraznila, že každá krajina je povinná čo najrýchlejšie zadržať osoby, na ktoré ICTY vydal zatykač. Ako pripomenula, niektoré obžaloby proti juhoslovanským občanom, ktorí sa pravdepodobne nezdržiavajú na území Juhoslávie, neboli belehradským úradom odovzdané. Podľa hovorkyne vznesenie nových žalôb je možné.
Srbský minister spravodlivosti Vladan Batič vyhlásil, že proces vydávania obvinených by nemal pred miestnymi justičnými inštanciami trvať viac ako desať až 15 dní.
V Juhoslávii sa nachádza minimálne 15 osôb obžalovaných ICTY. Tribunál má najväčší záujem o štyroch predstaviteľov režimu Slobodana Miloševiča, ktorých spolu s exprezidentom zažaloval v máji 1999 v súvislosti s násilnosťami v Kosove, ako aj o tzv. "vukovarskú trojku" - juhoslovanských dôstojníkov obžalovaných z vojnových zločinov za ich rolu počas masakier v meste Vukovar na východe Chorvátska.
5 ari ed