KÁTHAMNDU.
Celá vláda tento mesiac odcestuje do tábora, ležiaceho v nadmorskej výške 5300 metrov, na pravidelné zasadnutie, spresnil minister pre lesy a pôdohospodárstvo Dípak Bohara.
"Chceme pritiahnuť pozornosť sveta na dopady globálneho otepľovania na Himaláje pred stretnutím v Kodani," uviedol Bohara v súvislosti so summitom pod záštitou OSN, ktorý bude zameraný na dosiahnutie novej celosvetovej dohody o boji proti klimatickým zmenám, nahrádzajúcej Kjótsky protokol, ktorého platnosť vyprší v roku 2012.
"Topenie ľadovcov v Himalájach nás vážne znepokojuje," dodal minister.
Členovia vlády do základného tábora pricestujú letecky a miesto konania schválil premiér, uviedol Bohara. Návšteva základného tábora na Mount Evereste bude podľa neho pre ministrov príležitosťou získať informácie z prvej ruky o dopade klimatických zmien.
"Klimatické zmeny spôsobili rapídny rast veľkosti ľadovcových jazier, nepravidelnosť monzúnových dažďov a nebývalých lesných požiarov," povedal Bohara.
Podľa medzinárodných environmentálnych organizácií sa ľadovce v Himalájach topia alarmujúcou rýchlosťou, vytvárajú jazerá, ktoré hrozia vyliatím z brehov a zaplavením nižšie ležiacich osád.
Odborníci zároveň varujú, že klimatické zmeny v Himalájach by mohli mať vážne dopady na viac ako miliardu ľudí, ktorí sú závislí od vody stekajúcej z hôr na zvyšok indického subkontinentu, a mohli by ovplyvniť zrážky.
Informovala agentúra DPA.