Po volebnom boji musí staronový prezident bojovať o dôveru ľudí. Západ ho vyzýva, aby do vlády zobral aj opozíciu.
KÁBUL, BRATISLAVA. V prvom kole, ktoré poznačilo falšovanie hlasov, nezískal 50 percent. Druhé kolo sa pre odstúpenie súpera konať nebude. Po takomto priebehu v pondelok vyhlásila volebná komisia súčasného prezidenta Hamída Karzaího za víťaza prezidentských volieb.
Afganské hlasovanie plné chaosu sa tak skončilo podobne, ako prebiehalo. Kontroverzne.
Musí získať legitimitu
Po nedeľnom odstúpení Karzaího vyzývateľa, bývalého ministra zahraničia Abdulláha Abdulláha, zostávalo na ukončenie volieb málo možností. Druhé kolo hlasovania s jedným kandidátom mnohí označovali len za marenie ľudských životov, keďže militanti z Talibanu opäť plánovali teroristické akcie.
Komisia tak rozhodla, že prezidentom bude Karzaí, pretože „vyhral prvé kolo a bol jediným kandidátom druhého kola“.
Kým boj o prezidentský palác sa pre Karzaího skončil, ďalší, možno ešte ťažší boj, sa len začína. Uznajú Afganci jeho pochybné zvolenie? „Som veľmi sklamaný. Ľudia sa musia cítiť bezmocne, pretože všetky rozhodnutia sa robia mimo nich,“ napísal pre portál britskej stanice BBC študent z Farahu. „Karzaí stratil legitimitu, teraz je slabý prezident,“ dodal pre Reuters analytik z Kábulu Harún Mir.
Hamíd Karzaí
Bojoval proti sovietskym vojskám v 80. rokoch.
Po počiatočnej podpore sa kriticky staval k vláde Talibanu v 90. rokoch. Aj preto ho po porazení hnutia určili za lídra krajiny.
Vo voľbách v roku 2004 ho Afganci zvolili za prezidenta.
Čoraz viac ho začali obviňovať z korupcie a neschopnosti vládnuť krajine. Post po chaotických voľbách aj tak obhájil.
Staronový prezident bude mať teda čo robiť, aby presvedčil všetkých Afgancov, že je právoplatným prezidentom. Práve preto mu aj západní diplomati odporúčajú, aby vytvoril čo najširšiu vládu, do ktorej pozve aj opozíciu.
Nemusí to byť práve vláda s Abdulláhom, ktorú odmieta prezident aj opozičný vodca. „Potrebujeme vidieť kabinet, ktorý je etnicky rôznorodý a zahrňuje ľudí zo severu aj z juhu,“ povedal podľa Reuters jeden nemenovaný západný diplomat. Práve rôznorodá vláda by mohla spojiť takú rozmanitú krajinu, akou je Afganistan.
Čo chce Západ
Do zvláštnej pozície sa dostali západné krajiny. V Afganistane bojujú proti Talibanu a potrebuje prezidenta, ktorý má medzi ľuďmi podporu. Americký prezident Obama odložil rozhodnutie, či pošle do krajiny ďalších 40tisíc vojakov až po skončení volieb.
Prezidentom je teda opätovne Karzaí, politik, na ktorého pre jeho skorumpovanosť a neschopnosť padli vo Washingtone či v Bruseli už mnohé ostré slová. Západ už hovorí, že od Karzaího číslo dva bude žiadať reformy a tvrdší boj proti korupcii.
Britský premiér Gordon Brown po nedeľnom stretnutí povedal prezidentovi, že musí tiež vybudovať armádu, ktorá sama ubráni krajinu. Až potom môžu z Afganistanu odísť zahraničné vojská.
Reakcie na Karzajovo znovuzvolenie
Veľvyslanectvo USA v Kábule privítalo rozhodnutie volebnej komisie, zablahoželalo Karzajovi k víťazstvu v "historických voľbách" a vyjadrilo pozitívne očakávania ohľadne budúcej spolupráce.
Uzavretie "náročného volebného procesu" v Afganistane privítal aj generálny tajomník OSN Pan Ki-mun. Prezident Karzaj musí podľa šéfa OSN čo najskôr vytvoriť vládu, ktorá si získa dôveru afganskej verejnosti aj medzinárodného spoločenstva.
V podobnom zmysle sa vyjadril aj britský premiér Gordon Brown, ktorý tlmočil gratuláciu Karzajovi v telefonickom rozhovore. Afganistan podľa Browna urýchlene potrebuje zjednocujúci program pre ďalšie obdobie.
Podľa politického analytika z Kábulu, Harúna Míra, je Karzaj veľmi slabým prezidentom, ktorý stratil politickú legitimitu. Staronový prezident nebude môcť vládnuť bez toho, aby sa spojil so svojím hlavným rivalom Abdulláhom Abdulláhom, uviedol analytik.
Západný predstaviteľ pôsobiaci v Kábule, ktorý si neželal byť menovaný, zdôraznil, že pre legitimitu Karzajovej vlády budú mať kľúčový význam jej kroky v najbližšej budúcnosti. "Prvým testom bude vytvorenie novej vlády. Musíme sa presvedčiť, že to s reformami myslí vážne," zdôraznil citovaný zdroj.
tasr