Letenka z Košíc do Bratislavy vyjde drahšie. Postaralo sa o to košické letisko tým, že zvýšilo poplatky. Iné letiská podobný krok neplánujú.
KOŠICE, BRATISLAVA. Zdražovanie na košickom letisku zasiahne aerolínie aj cestujúcich. Poplatky pre odlietavajúcich pasažierov na vnútroštátnych letoch sa zvýšili z necelých siedmich na takmer 11 eur. Podobne je to aj pri aerolinkách, tie budú po novom platiť 11 eur za tonu maximálnej vzletovej hmotnosti.
„Oblasť civilného letectva prežíva v súčasnosti jednu z najväčších kríz,“ zdôvodňuje letisko v stanovisku zvýšenie poplatkov. Tvrdí, že Slovensko zasiahla kríza leteckého biznisu viac ako iné krajiny.
„Reakciu letiska považujem za hlúposť. Je to zrejme svetový unikát, proti kríze chcú bojovať zvýšením cien svojich služieb,“ kritizuje jeho postup letecký analytik Vít Doležálek. Podľa neho by mali všetci v leteckom biznise myslieť najmä na to, ako cestujúcich prilákať na letiská, nie naopak.
Postup letiska považuje za nepochopiteľný. „Letiská sa snažia prilákať cestujúcich aj tým, že poplatky znižujú. Je to tak v Španielsku či v Holandsku. Opačné postupy sa kritizujú, napríklad zavádzanie rôznych ekologických príplatkov alebo špeciálnych taríf pre určité destinácie,“ povedal.
Televízia TA3 tvrdí, že niektoré aerolinky presúvajú pre vysoké poplatky svoje aktivity z Košíc do Popradu. Tam a v Bratislave totiž zaplatia o polovicu menej ako v Košiciach. Letisko je pritom v zisku. Podľa výročnej správy za rok 2008 dosiahlo čistý zisk viac ako 2,5 milióna eur.
Unikát v regióne
V strednej Európe ostáva košické letisko zrejme jediné, ktoré poplatky zvyšuje. Letisko v Bratislave ich tento rok nemenilo ani o tom v najbližších mesiacoch neuvažuje. Hovorkyňa letiska Dana Madunická povedala, že letisko chce s aerolíniami aktívne spolupracovať na získavaní cestujúcich: „Nechceme zhoršovať leteckým spoločnostiam už aj tak zložitú situáciu v čase hospodárskej krízy tým, že im začneme zvyšovať poplatky.“
Ani v Prahe tento rok poplatky nezvyšovali. Na letisku Ruzyně môže prepravca dostať zľavu, ak ponúkne lety do nových destinácií. Poplatky neplánuje meniť ani viedenské letisko.
Košické letisko tvrdí, že zvýšenie poplatkov je v súlade s európskou legislatívou. Zdraženie poplatkov len našim prepravcom obhajuje tým, že „vstupom Slovenska do Európskej únie postupne odpadne delenie cestujúcich na vnútroštátnych a zahraničných“. Poplatky by sa mali podľa letiska následne zjednotiť.
Podľa Leteckej informačnej príručky, v ktorej sú uverejnené letiskové poplatky, si Košice účtujú aj 16-eurový poplatok za medzinárodnú prepravu.
Zmenu poplatkov len pre našich prepravcov dokazuje aj vyjadrenie ČSA. „Zatiaľ sme neboli oficiálnou cestou informovaní o zvýšení poplatkov na Letisku Košice,“ povedala hovorkyňa ČSA Hana Hejsková. Austrian Airlines letiskové poplatky nekomentuje.
Vlani bola prijatá smernica o poplatkoch, ktorú musíme prebrať do marca 2011. Upravuje zákaz diskriminácie a transparentnosť procesu, no stále necháva slobodu rozhodovania o poplatkoch na letiskách. Smernicu začiatkom roka kritizovala Medzinárodná rada letísk ACI. Tvrdí, že neodráža potreby trhu a sťažuje rozvoj aerolínií.
Akcionári sú ticho
Viedenské letisko, ktoré ovláda väčšinu košického letiska, sa k téme nevyjadrilo, odkázalo nás na jeho manažment. Rakúska banka Raiffeisen, druhý najväčší akcionár, nás zasa odkázala na viedenské letisko.
Investičná skupina Penta, ktorá sa podieľala na privatizácii letiska, už podiel nevlastní. Predala ho viedenskému letisku vlani v lete. „Predali sme ho po ukončení úspešnej reštrukturalizácie a z dôvodu, že nie sme strategický partner,“ vysvetlil Martin Danko, hovorca Penty.
Rezort dopravy, ktorý má v letisku 34-percentný podiel, sa k situácii zatiaľ nevyjadril. „Musíme preveriť situáciu a možnosti, ktoré máme,“ povedal jeho hovorca Stanislav Jurikovič.