Michail Gorbačov, George Bush starší a Helmut Kohl diskusiou odštartovali oslavy konca jedného z najznámejších symbolov rozdelenej Európy.
BERLÍN. Stretnutie po 20 rokoch sa v sobotu odohralo v berlínskom divadle na ulici Friedrichstrasse. Neboli na ňom bývalí spolužiaci, ale traja svetoví lídri, ktorí sa výraznou mierou pričinili o pád Berlínskeho múru a následné zjednotenie Nemecka.
Týmto stretnutím sa oficiálne začali oslavy 20. výročia udalosti, ktorá je jedným zo symbolov pádu komunistických režimov v Európe. Vyvrcholia 9. novembra, presne po dvadsiatich rokoch.
Za všetkým sú bežní ľudia
Americký exprezident George Bush, vtedajší sovietsky líder Michail Gorbačov a nemecký kancelár Helmut Kohl pred 20 rokmi prepisovali históriu. Teraz tvrdia, že za pádom Berlínskeho múru sú najmä bežní ľudia, ktorým vzdali hold.
Bush vo svojom prejave vyzdvihol odvahu tisícov ľudí, ktorí účasťou na masových protestoch riskovali prísne tresty, a napriek tomu nahlas žiadali demokratické reformy. „Musíme si uvedomiť, že historické udalosti, ktoré si teraz pripomíname, sa nezačali v Bonne, Moskve ani vo Washingtone, ale v srdciach a mysliach ľudí, ktorým príliš dlho odopierali Bohom dané práva,“ vyhlásil Bush.
„Ľudia sú tí hrdinovia. My traja si nechceme privlastňovať zásluhy za úspechy minulých generácií,“ podporil ho Gorbačov, posledný sovietsky líder.
Trojica bývalých politikov si prvé stretnutie po mnohých rokoch zjavne užívala, navzájom nešetrili pochvalami. Roky sa však na nich prejavili, Bush si pri chôdzi pomáhal paličkou, Kohla museli dokonca priviezť na invalidnom vozíku a mal problémy s rečou. Niekoľko dní pred stretnutím médiá špekulovali, že exkancelár svoju účasť pre zdravotné problémy odvolá.
Nestalo sa, Kohl prišiel a zdôraznil nezastupiteľné miesto pádu múru v nemeckej histórii. „My Nemci nemáme toho v histórii veľa, na čo môžeme byť hrdí. Ale máme veľa dôvodov, aby sme boli hrdí na zjednotenie Nemecka,“ vyhlásil.
Reagan bol len hercom
Podľa viacerých najmä konzervatívnych analytikov mal spomedzi amerických prezidentov hlavnú zásluhu na páde múru Ronald Reagan. Ten vo svojom slávnom prejave z roku 1987 zo západného Berlína Gorbačova vyzval, aby múr strhol. Busha naopak kritizovali, že po páde múru neprišiel túto udalosť dostatočne rýchlo osláviť.
K úvahám o zásluhách amerických prezidentov sa v sobotu vrátil bývalý sovietsky líder. Reaganov prejav nepriamo označil za teatrálne gesto. „Vedeli sme, že prezident musí byť v prvom rade hercom,“ povedal o Reaganovi, ktorý sa ešte pred nástupom do funkcie preslávil práve pred kamerou.
Gorbačov v Berlíne hovoril aj o aktuálnejších témach. Vyhlásil, že udelenie Nobelovej ceny amerického prezidentovi Barackovi Obamovi bolo dobrým rozhodnutím. Aj Gorbačov dostal nobelovku – v roku 1990 za postoj k európskym demokratickým zmenám.