SYDNEY. Middletonová zomrela v piatok vo veku 83 rokov, oznámil cez víkend ústav v Thornbury v Melbourne.
Middletonová sa zapísala pred troma rokmi do Guinnessovej knihy rekordov ako pacientka, ktorá žila v železných pľúcach najdlhšie v porovnaní s ostatnými.
Zariadenie zostrojili v roku 1929 v Amerike na záchranu tých, u ktorých došlo k obrne dýchacích svalov. Trup chorého je vzduchotesne uzatvorený vo valci, v ktorom je rytmicky vytváraný podtlak. Ten spôsobuje rozopnutie hrudníka a tým dýchanie.
Z valca mohla vyjsť len na krátky čas s mobilným dýchacím prístrojom. Svoju situáciu znášala s humorom. "Je to ťažké vysvetliť, ale človek sa musí cez to dostať a prekonať prekážky," vyhlásila ešte začiatkom roka.
Žena ochorela počas epidémie detskej obrny v roku 1949, len dva týždne pred tým, ako mala ísť k oltáru. Na prístroji mala nalepené plagáty hráčov futbalového tímu Carlton, ktorého bola veľkou obdivovateľkou. "Keď spím so 49 mužmi, nepotrebujem žiadnu prikrývku," žartovala voľakedy.
Rovnako dlho sa podarilo žiť v železných pľúcach aj Američanke Marthe Masonovej. Tá zomrela v máji minulého roka. Detskú obrnu dostala ako 11-ročná. Jedna z najmladších pacientok bola Američanka Dianne Odellová. Žena z Tennessee strávila až na niekoľko mesiacov skoro celý 61-ročný život v železných pľúcach. Zomrela v máji 2008 v dôsledku výpadku prúdu.
Chorobu ako prvý popísal v roku 1840 nemecký lekár Jakob Heine. Ide o infekčné ochorenie, ktoré spôsobujú vírusy. Tie napádajú nervové bunky miechy a spôsobujú ochrnutie tela. Detská obrna je obzvlášť rozšírená v Nigérii, Indii, Pakistane a Afganistane.
Zdroj: DPA