Afganské prezidentské voľby sa zamotali ešte viac. Uradujúci prezident nemá s kým v druhom kole súperiť a ani právnici nevedia, čo v takom prípade nasleduje.
KÁBUL, PRAHA. Jediný súper úradujúceho prezidenta Afganistanu Hamída Karzaího svoj boj o najvyššie kreslo vzdal. Doktor Abdulláh Abdulláh v nedeľu vystúpil so zásadným prejavom, v ktorom oznámil, že svoju účasť v druhom kole prezidentských volieb považuje za nezmyselnú. „Transparentné voľby nie sú za tejto situácii možné,“ vyhlásil. „Preto v túto neľahkú historickú chvíľu vyhlasujem, že sa na druhom kole volieb nezúčastním,“ dodal.
Zhromaždenie stoviek jeho stúpencov, pred ktorými predniesol pripravenú a rétoricky dokonale zvládnutú reč, jeho rozhodnutie ocenilo nielen súhlasnými výkrikmi, ale aj oslavnými veršami o jeho cti a prezieravosti.
Nevymenil šéfa komisie
Hlavným dôvodom Abdulláhovho odstúpenia je jeho skeptické očakávanie ohľadom čestnosti druhého kola volieb. Všetci činitelia, ktorých štáb Abdulláha obviňuje zo zodpovednosti za masívne falzifikácie v prvom kole, zostali na svojich miestach.
Úradujúci afganský líder Karzaí odmietol aj požiadavku Abdulláha, aby vymenil šéfa Ústrednej volebnej komisie a ďalších štyroch ministrov, čo ho podporujú. Členov volebnej komisie vymenoval sám Karzaí. Okrem toho je podľa Abdulláha nelegitímna celá Karzaího vláda - jej mandát vypršal už v máji.
Možné scenáre
Uskutoční sa druhé kolo volieb, na ktorom sa zúčastní iba uradujúci prezident. Počas neho sa dajú očakávať útoky Talibanu.
Karzaího vyhlásia za opätovného prezidenta na základe prvého kola. To však môže časť spoločnosti odmietnuť. Hrozí aj občianska vojna.
Zíde sa Loja džirga – rada kmeňových vodcov a osobností, ktorá rozhodne o budúcnosti krajiny.
V afganskom volebnom boji teraz nastáva patová situácia. Nezávislá volebná komisia musí určiť, či má zmysel v ťažkých klimatických podmienkach, kde je horská časť krajiny odrezaná od civilizácie a kde talibovia hrozia mnohými teroristickými útokmi, uskutočniť bezalternatívne voľby.
Karzaí už stihol vyhlásiť, že do druhého kola pôjde aj sám. Odstúpením Abdulláha je roztrpčený. Podľa pozorovateľov ide o odvážny krok, pretože aj bez súpera môže utrpieť porážku, keď k voľbám príde hŕstka ľudí.
Nevie sa, čo bude
Experti pokladajú súčasnú situáciu za krajne neprehľadnú. Môže sa údajne stať aj tvrdým orieškom pre medzinárodných právnych špecialistov. Variantov, ako sa situácia bude vyvíjať, je niekoľko.
Napríklad Karzaí môže byť vyhlásený za prezidenta ako víťaz prvého kola, pretože v druhom kole nemá súpera.
Poprípade sa môže do bitky zapojiť poslanec parlamentu Ramazan Bašardust, ktorý skončil v prvom kole tretí. Jeho úloha by však bola symbolická, nemá reálnu šancu.
Keďže časť obyvateľov môže pokladať Karzaího za nelegitímneho prezidenta, čo by mohlo viesť až k občianskej vojne, je možné, že sa zvolá Loja džirga - veľké zhromaždenie kmeňových vodcov, významných osobností a regionálnych lídrov. Tí môžu nakoniec rozhodnúť o budúcnosti krajiny.
Najlepší pre Američanov? Stále len Karzaí
Napriek korupcii a neschopnosti považuje Washington vo vojne proti Talibanu za najvhodnejšieho lídra Afganistanu súčasného prezidenta.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Ak niekto so záujmom sleduje peripetie ohľadom afganských prezidentských volieb, tak sú to politici vo Washingtone. Američania v súčasnosti majú v krajine takmer 70tisíc vojakov a čelia najsilnejšiemu tlaku Talibanu od roku 2001. A osoba lídra, ktorý povedie krajinu, im v boji môže pomôcť, ale aj uškodiť.
Nedeľné odstúpenie opozičného kandidáta Abdulláha ich mohlo v istom zmysle upokojiť. Diplomati aj analytici sa zhodujú, že pre pokrok Baracka Obamu vo vojne proti Talibanu by bolo najlepšie, keby krajinu aj naďalej viedol úradujúci prezident Hamíd Karzaí.
Korupčný? Čo už
Súčasný prezident bol dlho obľúbencom Američanov. S novou americkou vládou si však nesadol. Obamovi ľudia ho často kritizujú za prekvitajúcu korupciu a neschopnosť viesť krajinu. Navyše prvé kolo s tisíckami sfalšovaných hlasov v prospech Karzaího mu v jeho obľube vo Washingtone určite nepridalo. Aj tak však pravdepodobne nie je pre Američanov lepší kandidát ako Karzái.
„Určite je v súvislosti s prezidentom zdržanlivosť, no momentálne máme málo možností,“ povedal minulý týždeň nemenovaný americký diplomat pre agentúru Reuters. „Nech už voľby dopadnú akokoľvek, najlepšia možnosť je že bude vládnuť Karzaí,“ dodal pred Abdulláhovým odstúpením pre Bloomberg Anthony Cordesmen z Centra pre medzinárodné a bezpečnostné štúdie.
Najlepší na vyjednávanie
Prečo sa v amerických kruhoch ticho a so zaťatými zubami fandilo Karzaímu? Podľa magazínu Time je jednou z jeho najväčších výhod to, že je Paštún. Tento kmeň tvorí väčšinu obyvateľov Afganistanu a prezident dokáže vyjednávať s paštúnskymi zložkami Talibanu. „Karzaí reprezentuje najlepší spôsob, ako napredovať, čo sa týka zmierenia bojujúcich strán,“ dodal pre Reuters diplomat.
Abdullláha volila predovšetkým tadžická menšina. A jeho víťazstvo mohlo podľa magazínu Time vyhnať mladých rozhnevaných Paštúnov po boku Talibanu do boja proti vláde
Tomáš Vasilko
Autor: Agentúra Epicentrum