BRUSEL, BRATISLAVA. Líder, ktorého budú počúvať aj v Pekingu a Moskve, alebo vytrvalý vyjednávač, ktorý utíši vášne za európskym stolom? Predstáv o prvom stálom prezidentovi Európskej únie je viacero, kandidátov ešte viac. Hoci Lisabon ešte neplatí, kuloáre sú priam zaplavené diskusiami o novom poste, ktorý vytvára.
Najlepší kandidát, hoci s chybami, je podľa mnohých krajín Tony Blair. Meno bývalého dlhoročného britského premiéra stále rezonuje aj v Číne a Rusku. Na Blízkom východe je známy ako vyslanec kvarteta pre izraelskopalestínsky konflikt.
Práve to, čím je Tony Blair vonku známy najviac, však iným prekáža. Podpora americkej invázie do Iraku, ktorá rozdelila aj úniu. Plusom nie je ani jeho vlažný postoj k integrácii. Ako premiér Blair otočil a odmietol euro.
V hre sú preto aj ďalšie mená. Za človeka, ktorý sa vie v orientovať v bruselských kuloároch a 27 členov únie by vedel priviesť k dohodám, je označovaný Jean-Claude Juncker. Luxembruský premiér sa zviditeľnil pred pár dňami, keď kritizoval Nemecko pre hroziaci rozpočtový schodok. Ten by mohol ohroziť euro.
Junckerovou výhodou je aj to, že nezatieni mená ako Sarkozy či Merkelová.
Na dva a pol roka volený prezident by mal byť mať ideálne trochu z Blaira aj Junckera. Vonku bude úniu zastupovať, v Bruseli predsedať stretnutiam národných lídrov. Favoritom napriek tomu zostáva Blair. Podporili ho Londýn aj Paríž.
O tom, koho nakoniec vyberú, však rozhodne kompromis všetkých štátov. A ten nemožno oddeliť od obsadenia ďalšieho postu, ktorý Lisabon zavádza, európskeho ministra zahraničia. Dôležité tiež je, že šéfom Európskej komisie je portugalský pravičiar José Manuel Barroso.
O prezidenta a ministra zahraničia únie sa tak pobijú veľké a malé krajiny, ľavica a pravica, sever a juh.
Ozývajú sa aj hlasy, že záleží aj na pohlaví. Najnovšia kandidátka je Vaira Vike-Freibergová, lotyšská exprezidentka.
Slovensko podľa hovorcu ministerstva zahraničia Petra Stana svojho favorita nemá. Europrezident by však byť výraznou osobnosťou aj dobrým manažérom. „Ale mal by mať aj pochopenie pre jednotlivé národné štáty,“ povedal Stano. „Zlatý stred,“ dodal hovorca.