MOSKVA.
Surkov, zástupca šéfa prezidentskej kancelárie, v dnes zverejnenom článku uviedol, že Rusko v mnohých oblastiach hospodárskeho rozvoja jasne zaostáva a že krajina nemôže naďalej byť len "veľmocou zdrojov".
V reakcii na výzvy oponentov vlády na demokratické reformy, ktoré by liberalizovali politický systém vybudovaný za exprezidenta Vladimira Putina, však Surkov vystríhal, že následná nestability by mohla Rusko rozbiť.
"Aj teraz, keď je moc pomerne konsolidovaná a usporiadaná, sú mnohé projekty veľmi pomalé a náročné," citoval Surkova týždenník Itogi. "Ak do to pridáme nejakú politickú nestabilitu, potom by bol náš rozvoj jednoducho ochromený. Bolo by tu veľa demagógie, veľa prázdnych rečí, veľa lobovania a rozvracania Ruska, avšak nijaký rozvoj."
Surkov (45), ktorý stojí v popredí domácej politiky Kremľa, sa len zriedka vyjadruje verejne. Diplomati a investori ho považujú za jedného z najvplyvnejších predstaviteľov Ruska a sú mu pripisované zásluhy za to, že pomohol Putinovi vytvoriť centralizovaný politický systém po chaose 90. rokov.
Putinov nástupca a chránenec Dmitrij Medvedev opakovane zdôrazňoval potrebu otvorenia Ruska a modernizácie jeho politického systému. Podľa oponentov však len málo zmenil pevne kontrolovaný systém zdedený po Putinovi, ktorý sa stal premiérom.
Po nedávnych sporných regionálnych voľbách, v ktorých podľa oficiálnych výsledkov drvivo zvíťazila Putinova strana, vyzvali opozičné strany na volebné reformy a opakovanie hlasovania.
"Nesmieme si mýliť liberálnu, demokratickú spoločnosť s chaosom a neporiadkom," uviedol Surkov, ktorý po absolvovaní ekonómie a službe v sovietskej armáde pracoval ako mediálny konzultant napríklad pre oligarchov ako Michail Fridman a Michail Khodorkovskij.
"Musíme pochopiť, že moc, ktorá je nekonsolidovaná a nevyvážená, a slabé demokratické inštitúcie nemôžu zabezpečiť hospodárske oživenie," dodal Surkov.
Zdroj: Reuters