ADDIS ABEBA, BRATISLAVA. Východnej Afrike hrozí ďalší hladomor, podobný tomu z rokov 1984 a 1985, keď zomrelo viac ako milión ľudí. Dlhé suchá zničili úrodu, roľníci prišli o všetko. „Nemáme nič, len veľký problém prežiť,“ povedal pre BBC Etiópčan Duguna Fango, otec štyroch detí.
Podľa humanitárnej organizácie Oxfam je v podobnom existenčnom ohrození asi 23 miliónov ľudí v siedmich krajinách. Etiópia už medzinárodné spoločenstvo požiadala o mimoriadnu potravinovú pomoc.
Len pomoc nestačí Suchá pritom nie sú jedinou príčinou utrpenia obyvateľstva, minimálne rovnako dôležité sú podľa BBC ďalšie faktory. Za hladomorom spred 25 rokov bola aj občianska vojna v Etiópii, teraz sa hovorí najmä o globálnom otepľovaní, populačnom raste, zvýšených cenách obilia. A najmä o politike vlády, ktorá chce ľudí udržať na vidieku a bráni im opustiť neúrodné polia, napísala BBC.
Svetový potravinový program OSN tvrdí, že v najbližších šiestich mesiacoch bude potrebovať približne 190 miliónov eur na zvládnutie situácie. Táto suma pritom môže narásť s počtom hladujúcich v tejto oblasti.
Poslať pomoc však nestačí, upozorňuje Birhan Wolduová, ktorej fotografia sa stala symbolom hladomoru v roku 1984. Bola na nej na kosť vychudnutá, prežila len vďaka potravinovej pomoci. Aj to vyvolalo celosvetovú reakciu, pri ktorej známi speváci odohrali koncert Live Aid a nahrali aj pieseň pre Afriku.
Video: We are the world
Vtedy vyzbierané milióny sa minuli najmä na dodávky potravín, teraz by sa mali krajiny sústrediť na dlhodobejšie ciele, povedala Wolduová.
Ľudí treba na možné katastrofy pripraviť, upozorňuje Oxfam. „Inak sa dostávajú do hrozného kolobehu: katastrofa uvrhne ľudí do chudoby a potom sú ešte zraniteľnejší pri ďalšej katastrofe,“ napísala organizácia v správe k 25. výročiu hladomoru.
Kliknite - obrázok zväčšíte.
V Kórei je za hladom politika Nedostatok potravín ohrozuje aj Severnú Kóreu, tu však nie je primárnym problémom podnebie. V nedostatku drží ľudí komunistický režim. Podľa vyslanca OSN Vitita Mutarbhorna hladuje až deväť miliónov Severokórejčanov, teda viac ako tretina populácie. V podobnej situácii krajina už bola, počas hladomoru v rokoch 1995 až 1998 zomreli tri milióny ľudí.
Svetový potravinový program nemôže pomôcť všetkým v núdzi, keďže krajiny po raketových a jadrových testoch a následných sankciách OSN znížili pomoc pre Severnú Kóreu.
Mutarbhorn zdôraznil, že krajina má bohaté zásoby nerastných surovín, obrovské prostriedky však idú do armády.
Režim tieto tvrdenia odmieta. „Je to politicky vykonštruovaný dokument, plný prekrúcania, lží, neprávd, vytvorený nepriateľskými silami,“ povedal o Mutarbhornovej správe zástupca krajiny v OSN Pak Tok Hun.