KAMPALA.
"Dohodu podpísali prítomné hlavy štátov a 17 predstavitelia krajín," uviedol na summite ugandský prezident Yoweri Museveni. "Rád by som povzbudil aj ostatné členské štáty, aby dohodu ratifikovali," dodal.
Signatári dohovoru predstavujú iba polovicu štátov afrického kontinentu.
Dohodu však napriek tomu privítala Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Navi Pillayová, pretože ide o prvý dohovor, ktorý zakotvuje práva vnútorne vysídlených ľudí.
"Je dobré vidieť, že Afrika preberá vedúcu úlohu vo vytváraní prvého právne záväzného nástroja na ochranu a pomoc vnútorne vysídleným ľuďom v Afrike," uviedla Pillayová, ktorá považovala doterajšie vákuum za nešťastné.
Podľa OSN takmer polovica z 26 miliónov vnútorne vysídlených ľudí na svete je práve v Afrike. Tieto osoby utekajú pred vojnovými konfliktami a prírodnými pohromami v krajinách ako Somálsko, Konžská demokratická republika a Sudán.
Dohoda je podľa slov Pillayovej zameraná na presadenie regionálnych a národných opatrení, ktorými sa odstránia základné príčiny vnútorného vysídľovania a zabezpečia sa trvalé riešenia.
"Pozornosť sme zaostrili na kritickú situáciu utečencov, navrátilcov a vnútorne vysídlených ľudí v Afrike. Dohoda sa zaoberá právami obyvateľov vyhnaných z domovov. Hlavnými dôvodmi pre utečencov a iných vysídlencov sú politické nepokoje spôsobené utláčateľskými vládami, kmeňovými systémami a ďalšími politickými spormi... musíme podporovať tolerantné a rozumné vlády," povedal na summite zambijský prezident Rupiah Banda.