Berlín 16. mája (TASR) - Životné podmienky detí v najchudobnejších štátoch sveta sa v 90. rokoch neustále zhoršovali. Blaho detí v týchto 49 krajinách najviac ohrozuje chýbajúce vzdelanie, nedostatočná výživa, choroby a vojnové konflikty. Konštatuje sa to v dnes zverejnenej správe Detského fondu OSN (UNICEF) s názvom Chudoba a deti: Lekcie z 90. rokov pre najmenej rozvinuté štáty, ktorá bola vypracovaná pre konferenciu OSN v Bruseli.
V týchto "najmenej rozvinutých štátoch" dosahuje priemerný prírastok obyvateľstva 2,5 percenta - dvakrát viac ako v ostatných rozvojových krajinách. Príjem na obyvateľa sa v 90. rokoch zvýšil len o 0,4 percenta v porovnaní s 3,6 percentami v iných rozvojových krajinách. Priemerná detská úmrtnosť dosahuje 162 prípadov na 1000 živo narodených detí. Len 63 percent detí absolvuje základnú školu. Písať alebo čítať nevie 56 percent žien.
Vlády "najmenej rozvinutých štátov" venujú podľa správy UNICEF viac finančných prostriedkov na obranu a zaplatenie dlhov než na základné sociálne služby. Napríklad Tanzánia dáva deväťkrát viac financií na splácanie dlhov ako na zdravotníctvo. Bangladéš naproti tomu ukázal, že investovaním do základných sociálnych služieb je okrem iného možné znížiť detskú úmrtnosť detí.
Správa UNICEF sa zaoberala situáciou v Angole, Benine, Burkine Faso, Burundi, Čade, Stredoafrickej republike, Konžskej demokratickej republike, Džibutsku, Rovníkovej Guinei, Eritrei, Etiópii, Gambii, Guinei, Guinei-Bissau, Lesothe, Libérii, Madagaskare, Malawi, Mali, Mauretánii, Mozambiku, Nigeri, Rwande, Sierre Leone, Somálsku, Sudáne, Togu, Ugande, Tanzánii, Zambii, Haiti, Afganistane, Bangladéši, Bhutáne, Kambodži, Laose, Mjanmarsku, Nepále, Jemene, Kapverdskej republike, Komorách, Kiribati, Maledivách, Samoe, Demokratickej republike Svätého Tomáša a Princovho ostrova, Šalamúnových ostrovoch, Tuvalu a Vanuatu.