RÍM, BRATISLAVA. Dva roky váhali Taliani, či odobria vo svojej krajine používanie tabletky na vyvolanie potratu.
Kým v niektorých európskych krajinách mali ženy prístup k farmakologickému potratu už od 90. rokov minulého storočia, Rím bol aj pre protesty Vatikánu v tejto otázke opatrný.
S prvými testmi tabletky Ru 486, známej tiež pod názvom Mifegyne, začal až v roku 2005 gynekológ Silvio Viale.
V turínskej Nemocnici svätej Anny vykonal asi 400 potratov pomocou tabletky, ktorá umožňuje prerušenie tehotenstva do 49. dňa od počatia.
Viale sa nevyhol problémom, 362 prípadov sa síce obišlo bez komplikácií, niektoré ženy však zákrok nezvládli. Zväčša to však nesúviselo s vedľajšími účinkami tabletky.
Francúzske laboratóriá Exelgyn, ktoré tabletku vyrábajú, očakávali pozitívny verdikt od začiatku. „Poskytli sme všetky odpovede, o ktoré nas požiadali," citoval predstaviteľov laboratórií ešte v júli denník Corriere della Sera.
Talianska agentúra liečiv (AIFA) ich tento týždeň nesklamala. Definitívne povolila používanie Mifegynu aj na Apeninskom polostrove.
Tabletka však nebude voľne dostupná v lekárňach. Použiť sa bude môcť len v nemocniciach pod dohľadom lekára. Žena sa tak vyhne chirurgickému zákroku.
Šéf senátneho klubu Berlusconiho strany Ľud slobody Maurizio Gasparri uisťoval, že AIFA akceptuje úlohu Senátu dozrieť na to, aby táto tabletka nebola zneužitá. „V Taliansku nikdy neumožníme potrat doma," povedal agentúre APA.
Mifegyne ako prvý odobrili Francúzi v roku 1988, nasledovali Briti a Švédi. Používa sa aj v Nemecku, Rakúsku či v Španielsku. Na Slovensku nie je táto tabletka registrovaná.