PEKING, BRATISLAVA. Približne 15tisíc obyvateľov v čínskom okrese Ťi-juan v provincii Chenan sa bude sťahovať. Miestna oceliareň totiž príliš znečisťuje prostredie, dokonca aj na čínske pomery.
Zvýšenú hladinu olova v krvi totiž v posledných mesiacoch našli už u tisícok malých detí. V krajine sa čoraz viac hovorí o tom, či nie je poškodené životné prostredie, a najmä zdravie ľudí až príliš vysokou cenou za ekonomický rozvoj. A to komunistickému režimu zvyknutému na poslušnosť nevyhovuje.
Kritika aj v štátnom denníku
Kritika sa objavila dokonca aj v oficiálnom vládnom denníku vychádzajúcom v angličtine China Daily.
„Niekoľkí ľudia zbohatli, ale celá dedina je otrávená. Ako môžeme pri ceste za ekonomickým rozvojom ignorovať zdravie?“ povedal pre denník 60-ročný Wang Šao-čou.
Znečistená veľmoc
Hospodársky rast sprevádzalo aj hromadné využívanie znečisťujúcich tepelných elektrární,
na dôsledky znečisteného vzduchu ročne predčasne zomiera 1,75 milióna Číňanov,
desať z desiatich najznečistenejších miest sveta sa podľa Forbes nachádza v Číne,
pre nadmerné využívanie vody vysychá Žltá rieka.
Miestni predstavitelia komunistickej strany sa snažia občanov upokojiť a sľubujú, že sťahovanie prebehne čím skôr. Svoj podiel viny si pritom priznali už aj fabriky.
Nové domovy ľuďom postavia len štyri kilometre od súčasných. Medzi nimi a oceliarňami vysadia stromy, ktoré by mali slúžiť ako prirodzená bariéra.
Celá akcia bude stáť približne miliardu juanov (stotisíc eur), pričom 70 percent z tejto sumy zaplatia továrne a vláda, zvyšok si budú musieť doplatiť samotní dotknutí občania. Stále však nie je známy ani termín sťahovania.
Fabrika je pre mesto dôležitá
Oceliarenský podnik, ktorý je druhým najväčším na svete, je pre Ťi–juan nesmierne dôležitý. Priamo v ňom pracuje desaťtisíc miestnych obyvateľov, nepriamo zamestnáva ďalších dvadsaťtisíc pracovníkov.