Belehrad 6. apríla (TASR) - Lídri strán juhoslovanskej vládnej koalície dnes dospeli k dohode o základoch zákona, ktorý umožní vydávanie osôb obvinených z vojnových zločinov haagskemu tribunálu OSN.
V Belehrade to oznámil zväzový minister spravodlivosti Savo Markovič. Ako dodal, pracovná skupina dnes vyjasnila "technické" detaily a návrh predložila koaličným partnerom.
Srbská koalícia Demokratická opozícia Srbska (DOS) a čiernohorská Socialistická ľudová strana (SNP) sa majú k návrhu vyjadriť do nedele večera. Následne by mohol byť v priebehu pondelka vypracovaný vládny návrh zákona a zväzový parlament by o ňom mohol rokovať na mimoriadnom zasadaní v utorok alebo v stredu, dodal Markovič.
Prvé stretnutie koaličných partnerov zvolané juhoslovanským prezidentom Vojislavom Koštunicom sa skončilo v piatok pred polnocou po troch hodinách bez dosiahnutia dohody a rozhovory pokračovali dnes.
Srbský minister spravodlivosti Vladan Batič vyjadril presvedčenie, že zákon podporia aj čiernohorskí koaliční partneri, ktorí sa stavali proti takejto legislatíve, SNP v júni 2001 zabránila prijatiu zákona o spolupráci s tribunálom.
Rokovania sa konajú v čase zvýšeného tlaku USA na Belehrad. V piatok juhoslovanskú metropolu narýchlo navštívil americký vyslanec pre otázky vojnových zločinov Pierre-Richard Prosper, ktorý vyhlásil, že čas na to, aby Juhoslávia dokázala kooperáciu s ICTY sa kráti.
Americký Kongres dal juhoslovanským úradom podmienku, aby do 31. marca začal s ICTY spolupracovať, v opačnom prípade balkánskej krajine hrozí zastavenie potrebnej finančnej pomoci z USA a americkej podpory vo svetových finančných inštitúciách. Keďže termín uplynul bez toho, aby Belehrad podnikol požadované kroky, prúdenie financií z USA do hospodársky zruinovanej Juhoslávie je zmrazené, kým minister zahraničných vecí Colin Powell nepotvrdí, že Belehrad podmienky splnil.
Predpokladá sa, že v Srbsku žije minimálne 15 osôb, ktoré ICTY obžaloval z vojnových zločinov.