Bukurešť 6. apríla (TASR) - Primátor západorumunského mesta Kluž Gheorghe Funar, ktorý je známy extrémistickými aktivitami a výrokmi, sa v piatok obrátil na rumunského premiéra Adriana Nastaseho a príslušného prefekta Vasile Soporana so žiadosťou o urgentné odstránenie štátnej vlajky Maďarskej republiky z generálneho konzulátu krajiny v tomto meste.
Podľa Funara nejde o vlajku maďarského štátu, "ale o horthyovský symbol".
Primátor, ktorý navrhol vyrubiť pre Generálny konzulát Maďarskej republiky pokutu vo výške 250 miliónov lei za používanie "fašistických symbolov," súčasne oznámil, že požiadal súdne orgány, aby vyškrtli maďarský konzulát zo zoznamu právnických osôb.
Gheorghe Funar sa v žiadosti odvoláva na uznesenie rumunskej vlády č.31/2002, ktoré zakazuje používanie fašistických, rasistických a xenofóbnych symbolov, ako aj kult osobností, ktoré majú na svedomí zločiny proti mieru a ľudstvu. Dokument sa zrodil s cieľom ukončiť velebenie maršala Iona Antonesca prostredníctvom odhaľovania jeho sôch a premenúvania ulíc, a to v záujme integračných ambícií Rumunska.
Maršal Ion Antonescu zostane navždy kontroverznou osobnosťou. Kým na jednej strane odolával Hitlerovým požiadavkám deportovať rumunských židov do nacistických táborov, na strane druhej nechal deportovať viac ako 300.000 židov a približne 25.000 Rómov do provizórnych táborov na Ukrajine, ktorej územie spravovalo Rumunsko s nacistickým Nemeckom. Napriek tomu jestvujú Rumuni, ktorí maršala považujú za hrdinu pre jeho boj za znovuzískanie rumunských oblastí, o ktoré krajina prišla v roku 1940, keď sa severovýchodné Rumunsko po invázii sovietskej armády na základe paktu medzi Stalinom a Hitlerom stalo súčasťou ZSSR. Antonesca, ktorý sa dostal k moci v roku 1940, zvrhli o štyri roky neskôr po puči, počas ktorého prešlo Rumunsko z tábora nacistických krajín na stranu spojencov. Po oslobodení krajiny v roku 1946 Antonesca popravili.
Už v roku 1994 vyvolalo odhalenie vôbec prvej Antonescovej sochy v Rumunsku na medzinárodnej scéne pobúrenie. Veľký ohlas a značné, sčasti personálne dôsledky mala aj spomienková slávnosť pri príležitosti 55. výročia maršalovej popravy, ktorú vlani zorganizovala Strana veľkého Rumunska (PRM).
6 20 le ed