Štokholm 6. apríla (TASR) - Dvanásť poslankýň švédskej vládnucej sociálnej demokracie vyzvalo na bojkot izraelského tovaru. Informuje o tom dnes švédsky denník Svenska Dagbladet.
"Je dôležité, aby Švédsko pokračovalo vo vytváraní politických iniciatív. Ale bojkotovaním izraelského tovaru môžme zaujať viac osobný postoj a ja dúfam, že nás bude mnoho, ktorí si vyberieme iné produkty a vyjadríme tak svoje stanovisko," tvrdí Lena Sandlin-Hedmanová.
Premiér Göran Persson je však iného názoru. "Ak jednostranne zavedieme sankcie, narušíme tak koalíciu EÚ, OSN, Arabskej ligy, Ruska a USA."
Piatkové vydanie denníka Dagens Nyheter uverejnilo výzvu 37 židovských osobností, podľa ktorej je najväčšou hrozbou pre Izrael a svetovú židovskú komunitu práve izraelský premiér Ariel Šaron. Signatári výzvy, medzi ktorými nechýba švédsky herec Erland Josephson, známy z Tarkovského a Bergmanových filmov, a americký lingvista Noam Chomsky, požadujú okrem iného okamžité stiahnutie vojsk z okupovaných území.
(spolupracovník TASR Michal Lacza) ed