PARÍŽ, BRATISLAVA. Jadrová energia je vo Francúzsku populárna a spolu s kvalitným vínom patrí k pýche priemyslu.
Tento týždeň to však môže zmeniť. Francúzski novinári totiž tvrdia, že francúzsky jadrový odpad končí na otvorenom priestranstve v Rusku. Stovky ton vysoko rádioaktívneho materiálu podľa nich elektrárenský gigant EDF posiela na parkoviská na Sibíri. S informáciou prišiel ako prvý denník Libération, ktorý sa odvolal na dokument televízie Arte. Ešte skôr, ako sa dokument dostal do éteru, vývoz odpadu na Sibír EDF aj Rusi popreli. Francúzi do Ruska vraj posielajú len spotrebované rádioaktívne palivo na recykláciu.
Zakázané mesto
Dokument Nukleárna nočná mora, ktorý Arte odvysielala v utorok večer, tvrdí, že na Sibíri končí 13 percent opadu z francúzskych atómok.
Francúzsko má 58 reaktorov, z ktorých čerpá vyše 80 percent elektrickej energie. Všetky prevádzkuje spoločnosť EDF, v ktorej má väčšinu štát.
Elektrárenský gigant podľa novinárov vyvážal odpad zo zariadenia na pobreží Normandie do mesta Seversk v lone Ruska. V kedysi tajnom „zakázanom meste" je podľa dokumentu zariadenia na spracovanie uránu a plutónia aj skladisko jadrových zbraní. Prístup doň majú len miestni. Aj francúzski novinári navštívili len jeho predmestie.
Reportáž však založili na výpovediach zamestnancov zariadení a ich existenciu potvrdzujú aj voľne prístupné satelitné obrázky.
Tony odpadu z Le Havru
Francúzsko do Ruska posiela z prístavu Le Havre každý rok 108 ton uránu. Za celé obdobie od polovice 90. rokov ho tam poslalo údajne stovky ton.
EDF však poprela, že do Ruska posiela odpad. „Je to len recyklovateľný urán, ktorý prevážame do Ruska na obohatenie," povedala agentúre Reuters hovorkyňa EDF. „Tento urán sa obohacuje vo viacerých krajinách ako Rusko a Holandsko, v rámci obchodných zmlúv, v súlade s medzinárodnými pravidlami," bránila sa spoločnosť. Autori dokumentu napriek tomu trvajú na svojom.
Vyšetríme to, sľúbila vláda
Vo francúzskom zákone je podľa nich diera, vďaka ktorej nemožno recyklovateľný urán alebo plutónium klasifikovať ako jadrový odpad. Ruská pobočka Greenpeace dokumentaristom povedala, že len 10 percent takéhoto materiálu, ktorý Rusko prijíma, sa dá recyklovať. „Oni tu nechávajú 90 percent materiálu," spresnila environmentálna organizácia. Francúzska firma Areva, ktorá s odpadom narába, tvrdí, že „odpad sa vracia tomu, kto je zodpovedný za obohacovanie". O ktorú krajinu ide, však nespresnila.
Ruský štátny podnik Rosatom skladovanie materiálu na otvorenom priestranstve poprel. Látka je podľa neho „niekoľkokrát menej rádioaktívna ako prírodný urán".
Prípad vzbudil pozornosť aj v Británii, kde EDF od vlaňajška vlastní osem reaktorov. Odborník na jadrovú energiu Mycle Schneider denníku Daily Telegraph povedal, že materiál na parkovisku v Seversku je „naozaj špinavá vec, pretože obsahuje nebezpečné izotopy".
Francúzske ministerstvo pre životné prostredie sľubuje vyšetrovanie.