BERLÍN.
Nemecké ministerstvo vnútra uviedlo, že dohodu medzi Berlínom a Prištinou o návrate utečencov by mali podpísať v priebehu nasledujúcich týždňov.
V Nemecku žije viac ako 14.000 kosovských utečencov, z toho asi 10.000 Rómov. Ak bude dohoda podpísaná, bude to znamenať, že Kosovo v princípe akceptuje všetky osoby, ktoré majú doklady ešte z bývalej juhoslovanskej provincie alebo je inak dokázateľné, že v regióne žili, uviedol dnes nemecký denník Süddeutsche Zeitung.
Nemecký rezort vnútra sa podľa neho zaviazal, že každoročne požiada najviac o 2500 repatriácií a zabezpečí, aby boli etnicky vyvážené.
V priebehu roka sa do Kosova vrátilo 900 ľudí. Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) vlani po návšteve regiónu uviedol, že Kosovo je stále náchylné na etnický nátlak a životné podmienky sú zlé.
Zdroj: DPA