Agentúrny text sme nahradili autorským článkom SME.
LONDÝN, BRATISLAVA. Nová kniha o britskej tajnej službe MI5 vyzradila zatiaľ najväčšiu senzáciu. Podľa nej Briti v roku 1917 spolupracovali s budúcim talianskym vodcom Benitom Mussolinim. S odvolaním sa na publikáciu o dejinách MI5 o tom informovali viaceré britské médiá.
K spolupráci podľa cambridgeského historika Petra Martlanda, ktorý dokumenty objavil, prišlo v čase, keď Taliansko bojovalo spolu s Britániou v prvej svetovej vojne. Len o niekoľko rokov neskôr vytvoril Mussolini fašistické oddiely, prevzal moc v krajine, a v druhej svetovej vojne bojoval po boku Hitlerovho Nemecka práve proti Britom a ich spojencom.
6400 eur týždenne
Ako sa píše v novej knihe, 34ročný Mussolini dostával od britskej tajnej služby 100 libier týždenne (na súčasné peniaze je to v prepočte asi 6400 eur). Jeho úlohou bolo udržiavať v talianskej verejnosti provojnové nálady.
Rím bol v tom čase spojencom Britov. „Potom, čo sa Rusi stiahli z konfliktu, boli Taliani najmenej spoľahlivým spojencom vo vojne,“ vysvetľuje historik Martland.
Mussolini, vtedy ako novinár so socialistickými názormi, propagoval za peniaze vojnu v novinách Il Popolo d'Italia. Okrem toho budúci Duce povedal Britom, že pošle armádnych veteránov, aby zbili a rozohnali mierových protestujúcich v Miláne.
historik Martland podľa denníka Guardian.„Posledné, čo Briti potrebovali, boli mierové protesty, ktoré zastavia výrobu v milánskych továrňach,“ povedal
Spolupráca s Mussolinim trvala rok. Do služieb ho naverboval šéf britských tajných v Taliansku sir Samuel Hoare. Ten sa neskôr ako minister zahraničia stretol s Mussolinim v roku 1935, keď podpísal pakt, ktorým uznal nadvládu Talianska nad Etiópiou. Hoare za zmluvu odstúpil.
Pre novinára to bolo vtedy veľa peňazí, podľa Martlanda však v rámci vojnových výdavkov šlo o zanedbateľnú sumu. „Nemám žiadny dôkaz, ale predpokladám, že Mussolini ako známy sukničkár minul veľa peňazí na milenky,“ dodal historik.
Varovali Chamberlaina
Knihu o tajnej službe MI5 vydali pri príležitosti 100 rokov organizácie. Vyzradila viacero zaujímavých vecí, napríklad, že dvaja britskí poslanci pracovali pre československú ŠtB.
Britská tajná služba tiež podľa publikácie varovala britskú vládu v roku 1938 pred rizikom ustupovania Adolfovi Hitlerovi. „MI5 rozumela Hitlerovi oveľa lepšie ako britská vláda a špeciálne premiér Neville Chamberlain. On však nebral na vedomie, čo mu hovorili počas vyjednávania pred Mníchovom,“ povedal v rozhovore pre americký magazín Time autor knihy Christopher Andrew.