Praha 13. októbra (TASR) - Vojnová sekera medzi zamestnancami a vedením Českých aerolínií (ČSA) je čiastočne zakopaná.
Odborári, ktorí blokovali predchádzajúce návrhy riaditeľa Radomíra Lašáka, totiž kývli novému predsedovi dozornej rady Václavovi Novákovi na zníženie svojich platov.
O koľko presne, nechcú povedať pred dnešným rokovaním dozornej rady, ktorá by mala posvätiť záchranný plán aerolínií. Prezident odborovej organizácie pilotov CZALPA Filip Gaspar potvrdil, že Novákov návrh počítal so 45-% obmedzením. Na začiatku septembra pritom piloti odmietli Lašákov návrh na 30-% zníženie platov doplnený ponukou odchodu najvyššieho manažmentu. Zdôvodnili to súvisiacimi zmenami limitu letovej doby, podľa ktorých by vo vzduchu zostávali dlhšie, a to by podľa nich mohlo ohroziť bezpečnosť.
Konečný podiel, o ktorý sú piloti ochotní znížiť si platy, bude záležať aj na ostatných častiach Novákovho "drastického rezu". Jednou z nich bude žiadosť aerolínií o podporu zo strany štátu. Podľa Lidových novin chce Novák vládu požiadať o 3 miliardy Kč (116,18 milióna eur). Minister financií Eduard Janota to však v pondelok (12.10.) nepotvrdil.
Na prvý pohľad vypadá požiadavka logicky: štát - Gasparovými slovami - "zalepí čiernu dieru", ktorá v hospodárení aerolínií vznikla, a sľubované drastické škrty zaistia, aby sa znova neotvorila. "Usporiť na strane zamestnancov nestačí," prehlásil Gaspar.
Minister financií Eduard Janota však trvá na tom, že vláda peniaze nedá, a aj keby je dať chcela, nemôže. Finančná injekcia aerolíniám by mohla byť považovaná za verejnú podporu odporujúcu európskej legislatíve.
Vláda bude mať na stole tiež alternatívny návrh doterajšieho šéfa Radomíra Lašáka. "Určite to (Novákov návrh) budeme porovnávať s tým, čo predložil prezident spoločnosti Lašák," povedal minister Janota. Terajší prezident firmy predtým uviedol, že jeho plán nepočíta so štátnou podporou.
Aerolínie teraz vedú fakticky dva tímy - pôvodné Lašákovo predstavenstvo a Novákova krízová dozorná rada dosadená po odchode väčšiny pôvodných členov v septembri.
Pokiaľ sa Novákovi podarí dohodnúť sa s odbormi na radikálnom znížení platov a presadí svoj plán, otvorí tým priestor pre odchod Lašáka.
Manažér, ktorý teraz vedie s odbormi vojnu, by mal podmienky aj k dôstojnému odchodu. Stačilo by odkázať na septembrový sľub - odchod výmenou za nižšie platy pilotov a ďalšie úspory.
Informoval o tom český denník MF Dnes.
(1 EUR = 25,821 CZK)