LONDÝN. Teroristická sieť al-Kájda je v najhoršej finančnej situácii za posledné roky, fundamentalistické hnutie Taliban naopak finančne prospieva. Server BBC cituje experta amerického ministerstva financií Davida Cohena, podľa ktorého al-Kájda tento rok už viackrát žiadala peniaze od darcov. Dôvodom je úsilie USA zamedziť financovanie terorizmu, následkom čoho vplyv al-Kájdy neustále klesá a organizácia nemá dostatok peňazí na nábor a výcvik nových členov.
"Odhadujeme, že al-Kájda je v najhoršej finančnej situácii za posledné roky a v dôsledku toho jej vplyv klesá," vyhlásil Cohen. Dodal však, že al-Kájda má viacero darcov, ktorí sú "pripravení, ochotní a schopní" jej finančne pomôcť, čo môže situáciu zmeniť.
Talibanu sa finančne darí vďaka prosperujúcemu obchodu s drogami a finančným darom od bohatých prispievateľov z krajín Perzského zálivu. Keďže Taliban má viacero zdrojov peňazí, je obťažnejšie ich vypátrať a zastaviť, tvrdí Cohen. Upozornil tiež na to, že teroristické a militantné organizácie získavajú financie aj z kriminálnych aktivít.