NEW YORK, BRATISLAVA. V roku 1968 uniesli, alebo pokúsili sa uniesť, viac ako 30 lietadiel zo Spojených štátov na Kubu. Páchatelia boli rôzni, od ľavicových radikálov, cez utečencov hľadajúcich azyl až po kriminálnikov, ktorí si od toho sľubovali získanie výkupného.
V jednej zo skupín únoscov bol aj Portoričan Luis Armando Pena Soltren. Spolu s komplicmi prepašoval v detskej plienke na palubu zbrane a nože, pilotovi prikázal letieť na "ostrov slobody". Troch jeho partnerov Američania neskôr chytili a uväznili, zo Soltrena sa stal jeden z najhľadanejších utečencov FBI.
Soltren sa v nedeľu po 41 rokoch vrátil do Spojených štátov. Podľa jeho vlastných slov mu chýbala vlasť a preto si s americkými úradmi dohodol prílet z Havany do New Yorku.
Soltren má manželku a dvoch synov. Za jeho rozhodnutím vrátiť sa môžu byť podľa britského denníka Daily Mail aj vážne zdravotné problémy. V súčasnosti sa nachádza vo väzbe, v utorok by sa mal prvýkrát postaviť pred súd.
Federálna prokuratúra pri svojom postupe nevezme do úvahy, že Soltrenov čin sa odohral pred viac ako štyrmi desaťročiami. "Ako hovorí obžaloba z roku 1968, terorizoval desiatky pasažierov, keď on a jeho kumpáni vytiahli nože a pištole. Uplynutý čas nič nemení na tom, že sme odhodlaní utečencov ako Pena Soltren postaviť pred spravodlivosť," povedal federálny prokurátor Preet Bharara.
Soltrena budú súdiť za vzdušné pirátstvo a únos. Ak by ho zo všetkého uznali vinným, hrozí mu doživotné väzenie. Dvoch jeho komplicov odsúdili na dvanásť, respektíve pätnásť rokov, tretieho zbavili obžaloby.