BRUSEL, BRATISLAVA. Kým bude Európska únia silnejšia navonok, zdá sa, že musí zviesť boj sama so sebou. A to hneď na dvoch frontoch.
Hoci Lisabonskú zmluvu sľúbil v najbližších dňoch odobriť poľský prezident Lech Kaczyński, stále chýba podpis českého prezidenta Václava Klausa. A ak má reformná zmluva platiť už začiatkom roka, treba obsadiť funkcie, ktoré vytvára. Súboj o post úniového prezidenta a ministra zahraničia sa tak už začal.
Únia pôjde na plný plyn
„Musíme ísť na plný plyn, vo všetkom,“ povedal včera novinárom pred schôdzkou s českým kolegom švédsky premiér Fredrik Reinfeldt.
Premiér, ktorého krajina práve únii šéfuje, však zdôraznil, že „by sme nemali tlačiť na Česko“. Zatiaľ ani nemôžeme. Prezident Klaus nemôže zmluvu podpísať, kým o nej svoj druhý verdikt nevynesie český Ústavný súd. Až potom bude rozhodnutie na euroskeptikovi Klausovi.
Europrezident Prezident únie bude doma viesť summity lídrov štátov,v zahraničí bude jej tvárou. Na dvaapolročné funkčné obdobie ho zvolia lídri štátov a odobrí europarlament. Jeho základný ročný plat bude 270-tisíc eur. Hlavnými kandidátmi sú britský expremiér Blair, španielsky expremiér Gonzáles, luxemburský premiér Juncker, fínsky expremiér Lipponen a niekoľkí ďalší západní politici.
Český premiér Jan Fischer však s Reinfeldtom včera nakoniec hovoril len cez video. Pre technickú poruchu vládneho stroja nemohol odletieť. Hoci Fischer zopakoval, že Praha eurozmluvu ratifikuje do konca roka, mohol zmeškať dôležité zákulisné rokovania.
Najmä tie okolo budúceho európskeho prezidenta a ministra zahraničia, s ktorými ráta Lisabon. Najhorúcejším kandidátom na europrezidenta je muž, ktorý sa spomína už od začiatku – Tony Blair.
Blair je vraj príliš vlažný
Za britským expremiérom stoja dva z troch štátov, ktoré majú najviac hlasov. Kandidát britského premiéra Gordona Browna a francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho sa však nepáči nemeckej kancelárke Angele Merkelovej.
Za Blaira hovoria kontakty na celom svete, proti nemu podpora Američanov v invázii do Iraku. Blairove ambície však môžu zmariť aj vplyvné krajiny Beneluxu. Podľa dokumentu, ktorý odtajnil britský denník Daily Telegraph, sa im nepáči jeho vlažný postoj k európskemu projektu. Pripomínajú, že počas premiérovania odmietol prijať euro či vstúpiť do Schengenu.
Je však sporné, nakoľko to bude dôležité pre krajiny, pred ktorými bude v zahraničí úniu zastupovať.