PLZEŇ, BRATISLAVA. Na Západočeskej univerzite možno vyštudovať právo rekordne rýchlo. Len nie je jasné, či v súlade so zákonom.
Podozrenie, ktoré plzenskú univerzitu sprevádza už dlhšie, v stredu posilnila akreditačná komisia.
Zistila, že právo rýchlejšie, ako je zvykom, absolvovalo až takmer štyristo študentov, 30 z nich vyštudovalo za menej ako tri roky, niektorí len za dva mesiace. Bežná dĺžka magisterského štúdia je pritom päť rokov.
Niektorí študenti oficiálne na Právnickú fakultu nastúpili v júli, v auguste už mali za sebou štátnice aj obhajobu diplomovky.
AFÉRY Z PLZNE Kauzy Právnickej fakulty Západočeskej univerzity:
Dizertačka prodekana aj oponentský posudok dekana sú údajne plagiátmi.
V knižnici chýbajú desiatky absolventských prác.
Fakulta umožnila zrýchlené štúdium až 400 študentom.
„Je to naozaj dosť podozrivé," povedala denníku MF Dnes šéfka akreditačnej komisie Vladimíra Dvořáková. Ministerstvo školstva pre neúmerne krátky čas štúdia už chystá na univerzitu trestné oznámenie.
Kto medzi rekordérov patrí, Dvořáková nechcela prezradiť. Potvrdila však, že ide o politikov, sudcov aj podnikateľov.
Vlne podozrení univerzita čelí od septembra. Jeden z pracovníkov katedry vtedy zistil, že dizertačná práca prodekana Právnickej fakulty Ivana Tomažiča obsahuje desiatky opísaných strán.
Plagiátom bol aj oponentský posudok. Autor Jaroslav Zachariáš, dekan fakulty, ho opísal z odborného článku spred 12 rokov.
Iný prodekan fakulty, Milan Kindl, kolegov najprv bránil tým, že podvrh do knižnice nastrčil. Chcel vraj zistiť, kto vynáša z fakulty informácie akreditačnej komisii, ktorá ju už vtedy vyšetrovala.
Aféra sa vystupňovala, keď sa zistilo, že škole chýbajú desiatky diplomoviek a dizertačiek. Stratili sa aj práce chomutovskej primátorky Ivany Řápkovej či expremiéra Stanislava Grossa.
Po tlaku študentov a akreditačnej komisie vedenie fakulty odstúpilo.