Belehrad 4. apríla (TASR) - Juhoslovanský prezident Vojislav Koštunica dnes potvrdil svoje odhodlanie rezignovať z postu hlavy štátu v prípade, že dohoda o reforme vzťahov medzi Srbskom a Čiernou Horou nezíska podporu republikových parlamentov.
Koštunica vyjadril nespokojnosť so situáciou a postupom v srbskom parlamente a na srbskej politickej scéne.
Srbský parlament dnes po problémoch s kvórom obnovil debatu o dohode o radikálnej reforme súčasnej Juhoslávie, ktorú predstavitelia Belehradu a Podgorice po rokovaniach sprostredkovaných EÚ podpísali 14. marca. Rozpravu prerušili v stredu po tom, čo poslanci Koštunicovej Demokratickej strany Srbska (DSS) zasadanie opustili na protest proti tomu, že parlament Koštunicovi neumožnil vystúpenie na záver zasadania, ale predsedníčka zákonodarného zboru Nataša Mičičová ho vyzvala, aby vystúpil na jeho úvod. Predseda poslaneckého klubu DSS Dejan Mihajlov obvinil Mičičovú, že je "hovorkyňou srbskej vlády".
Debatu, ktorú museli prerušiť kvôli nedostatočnému počtu prítomných poslancov, obnovili po tom, čo sa, zástupcovia DSS vrátili do snemovne, do diskusie sa však nezapájajú s tým, že budú len hlasovať.
Belehradský týždenník Nedeljni telegraf vo svojom najnovšom vydaní oznámil, že Koštunica by mohol rezignovať ešte pred transformáciou Juhoslávie.
Citujúc zdroje z prezidentovho okolia Telegraf tvrdí, že Koštunica sa už o podaní demisie rozhodol. Podľa týždenníka sú spolupracovníci prezidenta rozhodne proti tejto myšlienke, Koštunica sa však s členmi DSS o svojom postupe neradil.
Rovnaké zdroje uviedli viacero dôvodov pre Koštunicov plánovaný odchod z postu zväzového prezidenta: Juhoslávia nebude o pár mesiacov existovať a Koštunica už avizoval, že sa nechce uchádzať o post prezidenta nového subjektu - Srbska a Čiernej Hory.
Druhým dôvodom je údajne príliš veľký tlak, aby Belehrad začal spolupracovať z haagskym tribunálom OSN. Koštunica nechce prísť o povesť "bojovníka za národné záujmy", ktorá prináša hlasy voličov a ktorá je bližšia jeho politickej orientácii, zároveň však nechce narušiť vzťahy so Západom, keďže si je vedomý prípadných následkov, povedal nemenovaný zdroj citovaný Telegrafom.
Podľa Nedeljného Telegrafu si Koštunica uvedomuje stratu vplyvu na juhoslovanskú armádu. Najvyššia rada obrany štátu v pondelok odmietla jeho požiadavku na odvolanie šéfa generálneho štábu Nebojšu Pavkoviča. Rozhodnutie rady je v srbských médiách označované za veľkú prehru prezidenta. Generál Pavkovič bol počas náletov NATO na Juhosláviu z jari 1999 veliteľom tretej armády pôsobiacej v Kosove a na post šéfa generálneho štábu ho vymenoval ešte exprezident Slobodan Miloševič.