ASTANA. Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy v utorok navštívil Kazachstan, kam prišiel s cieľom nadviazať medzi Parížom a Astanou energetickú spoluprácu.
Sarkozy pri tejto príležitosti rokoval aj s prezidentom Nursultanom Nazarbajevom, s ktorým okrem strategických dohôd medzi Parížom a Astanou debatovali aj na tému ľudských práv. Práve ich dodržiavanie je terčom kritiky zo strany medzinárodného spoločenstva. To však Parížu nebráni vo zvyšovaní svojho vplyvu v regióne prostredníctvom spolupráce s najväčšou ekonomikou strednej Ázie.
Sarkozy sa počas svojej prvej návštevy v Kazachstane zúčastnil na ceremónii pri príležitosti podpisu kontraktu v hodnote takmer 700 miliónov eur, ktorý podpísali francúzski energetickí giganti Total and GDF Suez s kazašským štátnym podnikom. Ten sa týka zásob plynu v Kaspickom mori. Paríž a Astana sa taktiež dohodli na tranzite materiálu pre francúzsky kontingent cez kazašské územie do Afganistanu.