LONDÝN, BRATISLAVA. Briti ich poznali ako labouristických poslancov, v skutočnosti boli aj agentmi československej ŠtB. Na spoluprácu Johna Stonehousa a Willa Owena s československou rozviedkou narazila britská tajná služba MI5. Píše sa o tom v prvej oficiálnej histórii MI5, ktorá vyšla v pondelok.
Londýnske spojky
John Stonehouse, poslanec a minister, pracoval pre ŠtB najneskôr od 60. rokov. V 70. rokoch ho vyšetrovali za podvody a po fingovanej smrti a úteku na sedem rokov uväznili. Poslanca Willa Owena naverbovala ŠtB už v roku 1954.
Český Ústav pre štúdium totalitných režimov, ktorý spravuje zväzky ŠtB, spoluprácu Stonehousa a Owena potvrdil. Mali krycie mená Kolon a Lee.
Prezradil ich zbeh
Na poslanca Stonehousa upozornil americkú tajnú službu už v roku 1969 československý špión Josef Frolík po svojom úteku na Západ, napísal v knihe o MI5 historik Christopher Andrew.
Frolík si však nebol stopercentne istý a Stonehouse na výsluchu vystupoval príliš sebaisto. Briti podľa archívov MI5 prípad uzavreli s tým, že je nevinný.
Dôkazy proti Stonehousovi poskytol až o desať rokov neskôr iný agent ŠtB, ktorý unikol na Západ. Owen sa priznal sám pri výsluchu ešte v roku 1970, no tvrdil, že spolupracoval pod tlakom a nič dôležité nevyzradil.
Dovolenky v Československu
Podľa Frolíka, ktorý Owena nazval „nenásytným bastardom“, však donášal dôležité informácie o britskej armáde na kontinente, bral za to odmenu 500 libier mesačne a sám žiadal bezplatné pravidelné dovolenky v Československu.
Po odhaleniach Owen z poslaneckého kresla rezignoval. Stonehousa odsúdili až neskôr. Za finančné podvody.