ATÉNY, BRATISLAVA. Po piatich rokoch sa v Grécku vracia do vlády ľavica. Panhelénska socialistická strana (Pasok) získala vo víkendových voľbách v parlamente 160 kresiel, čo jej zabezpečí pohodlnú väčšinu.
Úplne tak rozdrvila pravicovú Novú demokraciu premiéra Kostasa Karamanlisa, ktorý už abdikoval z postu šéfa strany.
Konzervatívci prišli pre viaceré korupčné kauzy a neschopnosť riešiť horúce ekonomické problémy krajiny o viac než 60 mandátov. Šéf ľavičiarov Jorgos Papandreou, ktorého otec aj starý otec boli tiež premiérmi Grécka, už začal zostavovať novú vládu.
Sľubuje boj s korupciou, vyššie dane pre bohatých aj zvyšovanie minimálnej mzdy. Katastrofálny stav ekonomiky chce vyriešiť stimulačným balíčkom vo výške troch miliárd eur.
Grécko už teraz patrí k najzadlženejším krajinám Európskej únie. Schodok rozpočtu presahuje šesť percent HDP, čo prevyšuje limit EÚ troch percent.
Papandreou síce chce Bruselu predostrieť trojročný plán na ozdravenie ekonomiky, narastajúca nezamestnanosť a pretrvávajúce problémy v školstve však nemuseli byť len nad sily Karamanlisa. Ten to chcel riešiť reformami a škrtaním výdavkov.
Veľa naznačí už návrh štátneho rozpočtu, ktorý chce Papandreou predložiť v novembri.
„Bude to dobrý test, ktorý ukáže, či to vláda myslí vážne so zlepšovaním konkurencieschopnosti ekonomiky," povedal Diego Iscaro, analytik spoločnosti IHS Global Insight pre Reuters.
Pravica dotovala aj letenky z Bratislavy
Komunite Grékov žijúcich na Slovensku vybavila vládna strana charterový let do Solúna. Vyhrať voľby jej to nepomohlo.
BRATISLAVA. Zvrátiť očakávaný neúspech v predčasných voľbách sa konzervatívnej strane Nová demokracia (ND) nepodarilo ani zvážaním tisícok voličov z celej Európy.
Strana si na piatok objednala lietadlo pre dvesto voličov aj na bratislavské letisko. Na Slovensku žije podľa veľvyslanectva vyše osemsto Grékov, prevažne študentov Lekárskej a Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského.
„V piatok po škole sme odcestovali domov a včera ráno ešte pred začiatkom vyučovania sme sa vrátili.
Záleží mi na osude mojej krajiny. Navyše, máme povinnú účasť na voľbách," hovorí študentka medicíny Maria. Jej kolega zo školy, Giorgos, dodáva, že ND od nich nežiadala ani hlas pre stranu.
„Zaplatili sme iba poplatok dvadsať eur. Aj preto veľa mojich kamarátov využilo možnosť ísť na víkend domov. Po tom, čo skrachovali aerolinky lietajúce aj do Solúna, je cesta zo Slovenska komplikovanejšia," povedal. Na rozdiel od eurovolieb teraz Gréci nemohli voliť v zahraničí.
Ján Glovičko