TEL AVIV, AMSTERDAM. Anna Franková sa objavila na YouTube.
Krátky deväťsekundový záznam dievčinky, ktorej denník je jedným z najznámejších dokumentov o holokauste, si za prvý týždeň pozrelo 1, 7 milióna ľudí.
Múzeum Anny Frankovej v Amsterdame to považuje za veľký úspech. Na YouTube tiež zverejnilo záznam jej otca Otta, ktorému sa na rozdiel od Anny, jej sestry a mamy podarilo prežiť koncentrák. O Anne na YouTube hovorí aj Nelson Mandela.
Zvedavé dievča Na filmovom zázname svadby susedov vidno Annu, ako sa vykláňa z okna a pozerá sa na svadobný sprievod.
Ide o jediný známy filmový záznam Frankovej. Urobili ho v júni 1941. Onedlho sa Anna a jej rodina (neskôr sa pridali aj rodinní priatelia) uchýlila do úkrytu v podkroví firmy, v ktorej pracoval jej otec. Strávili tam 25 mesiacov, kým ich niekto zradil. Všetkých poslali do koncentrákov. Anna zomrela na týfus v Bergen-Belsene, len dva týždne pred jeho oslobodením.
Denník si začala písať ako 13-ročná a zachytáva v ňom celé obdobie, čo rodina žila v úkryte.
Literárni kritici o Anne hovoria ako o bystrej pozorovateľke s nesporným talentom na písanie.
Cenzurované zápisky Denník niekoľko rokov po vojne a po tom, čo ho viackrát odmietli, zverejnil jej otec. Niektoré jeho časti vyhodili. Údajne ide o zápisky, v ktorých sa Anna vyznávala zo zlého vzťahu s matkou a kde popisovala svoje sexuálne pocity.
Z denníka sa v niektorých krajinách stal literárny hit, Anna Franková sa stala jednou z najznámejších obetí holokaustu. Našli sa však aj pochybovači. Tvrdili, že denník je podvrh napísaný po vojne a že Anna Franková nikdy neexistovala.