PARÍŽ.
S odvolaním sa na informácie novovzniknutej francúzskej protiteroristickej služby DCRI sa správa zamerala na posledný pokus o atentát v Saudskej Arábii, v ktorom mal terorista nálož vo svojom tele.
"To je, dá sa povedať, neobjaviteľné," povedal predstaviteľ francúzskeho ministerstva vnútra. "Samovražedný útočník ju musí len aktivovať prostredníctvom svojho mobilného telefónu, na ktorý strážcovia nemysleli, že by mu ho mali vziať," dodal.
Terčom útoku v Saudskej Arábii bol Muhammad bin Nájif, syn saudského ministra vnútra. Utrpel len ľahšie zranenia. Napriek tomu však metóda, akú útočník zvolil, prinútila bezpečnostných predstaviteľov, aby prehodnotili kontroly na prevenciu samovražedných atentátov predovšetkým na letiskách.
"Naše letiskové kontroly sú vybavené detektormi kovov, v prípade saudského samovražedného útočníka by však nálož objavila iba röntgenová kontrola," uviedol predstaviteľ francúzskej polície.
Röntgenové lúče však nie sú určené pre všeobecné využitie. Jednak sú veľmi drahé, jednak zo zdravotných dôvodov. "Je jednoducho nemysliteľné uviesť röntgenové lúče do všeobecného užívania na bezpečnostné kontroly, pretože vieme, ako často jednotliví pasažieri lietajú... Zdravotné riziko prílišného vystavenia röntgenovým lúčom je príliš veľké," pripomenul predstaviteľ francúzskeho ministerstva vnútra,
Podľa policajného experta na bezpečnosť je jediným riešením sústrediť sa na nájdenie telefónu, ktorý vysiela signál pre explóziu. To môže znamenať, že pasažieri by v budúcnosti mohli byť nútení odovzdať svoje mobily personálu lietadla.