VIEDEŇ. V Nórsku sa žije lepšie ako na ktoromkoľvek inom mieste na svete: podľa dnes zverejnenej správy OSN vedie táto škandinávska krajina na zozname najvyspelejších krajín sveta pred Austráliou a Islandom.
Oproti minulému roku si pozíciu v regióne dokázalo udržať len Slovensko. Česko sa v porovnaní s rokom 2008 prepadlo o štyri priečky. Maďarsko sa z 36. priečky v roku 2008 zosunulo o sedem miest a skončilo tak za Slovenskom.
Kompletnú správu OSN za rok 2009 nájdete tu - kliknite
Nemecko je v kvalite života na 22. mieste a zaradilo sa tak až za takými krajinami ako sú Írsko, Francúzsko, Rakúsko, Španielsko a Taliansko. Posledné miesta obsadili vojnou zmietané krajiny, ako sú Sierra Leone, Afganistan a Niger. Na zozname je dovedna 182 krajín.
Japonsku patrí 10. miesto. USA sa ocitlo na 13. mieste, Čína na 92. a India na 134. Najchudobnejšou krajinou sveta je podľa správy Demokratická republika Kongo s priemerným ročným príjmom 204 eur na obyvateľa. Najdlhšiu strednú dĺžku života majú Japonci (86,2 rokov pre ženy a 79 pre mužov). Vo viacerých afrických krajinách, ako sú Nigéria a Angola, je stredná dĺžka života 45 až 48 rokov, v Afganistane dokonca 43,5 rokov.
V 24 najchudobnejších krajinách sveta takmer polovica ľudí nevie čítať, v Nigeri dokonca 70 percent populácie sú analfabeti. OSN porovnáva už od roku 1990 štandardy rozvoja svojich členských krajín.