NAÍ DILLÍ. Viac ako 400.000 detí zomrie ročne v Indii v priebehu 24 hodín od narodenia. Je to najviac úmrtí novorodencov na svete, oznámila dnes organizácia Save the Children.
Charitatívna organizácia odštartovala celosvetovú kampaň s názvom Everyone (Každý) s cieľom primäť jednotlivcov, aby zachránili životy miliónov novorodencov a detí do piatich rokov. "Každé dieťa - bez ohľadu na to, kde alebo komu sa narodilo - má rovnaké práva a rovnakú šancu na život. A každý z nás má morálnu zodpovednosť konať a konať teraz," vyhlásil šéf Save the Children v Indii Thomas Chandy.
Hoci India urobila zjavný pokrok, je úmrtnosť novorodencov 39 na 1000 živonarodených detí a úmrtnosť detí je 72 na 1000 narodených detí. Tieto údaje sú stále šokujúce, dodáva Chandy.
Choroby, ako je zápal pľúc a hnačky, alebo nedostatok školených pôrodných asistentiek sú hlavnými dôvodmi úmrtí novorodnecov. OSN odhaduje, že 60 miliónov z celkovo 150 miliónov podvyživených detí na celom svete sú Indovia.