Situácia v hlavnom meste KDR, kde vyhlásili 30-dňový smútok, zatiaľ zostáva pokojná. Od utorka, keď Kabilu postrelili, sa v Kinshase po prvý raz objavili noviny.
V snahe potvrdiť svoje postavenie Joseph Kabila, ktorý sa zároveň stal najvyšším veliteľom vládnej armády, ešte vo štvrtok večer v Kinshase prijal viacerých diplomatov. Podľa pozorovateľov však nie je jasné, do akej miery sa generálmajorovi Josephovi Kabilovi podarilo uchopiť moc, ktorú jeho otec získal za podpory zahraničia.
Povstalci v bojmi zmietanom štáte Josepha Kabilu ako najvyššieho predstaviteľa krajiny odmietajú. "Ľuďom v Kinshase pripomíname, že Kongo (KDR) nie je žiadne kráľovstvo a nepatrí rodine Kabilu, tak ako predtým nepatrilo (prezidentovi Zairu - starý názov KDR) Mobutuovi (Sese Seko)," povedal pre agentúru DPA hovorca povstaleckého Konžského hnutia za demokraciu (RCD) Adolf Onusumba. "Otec Kabila nemal žiadne oprávnenie vládnuť, o to menej ho má jeho syn," dodal.
Podľa informácií povstalcov bombardéry vládnej armády vo štvrtok zaútočili na pozície povstalcov na severe krajiny.
Zavraždenie Kabilu dnes odsúdilo Spoločenstvo krajín južnej Afriky (SADC) ako úder pre KDR. Vo vyhlásení zverejnenom v botswanskej Gabarone SADC zároveň vyslovilo nádej na zintenzívnenie snáh na dosiahnutie mieru. "Dúfame, že táto čierna kapitola v histórii Konžskej demokratickej republiky bude čoskoro za nami," uvádza sa vo vyhlásení. SADC združuje 14 krajín, KDR sa členom združenia stalo v roku 1997.
Spojenci Laurenta Kabilu, prezidenti Namíbie - Sam Nujoma - a Angoly - José Eduardo dos Santos, sa dnes stretnú na rokovaniach venovaných kríze v KDR. Ako dnes oznámila angolská vláda, stretnutie sa má uskutočniť v angolskej metropole Luanda. Prezident Zimbabwe Robert Mugabe sa na stretnutí nezúčastní.
Namíbia, Angola a Zimbabwe majú v KDR niekoľko tisíc svojich vojakov, ktorí spolu s jednotkami Kabilu bojujú proti povstalcom podporovaným Ugandou a Rwandou.
Napriek Kabilovej smrti sú analytici presvedčení, že jeho zahraniční podporovatelia sú stále schopní rozhodovať o kurze a zložení budúcej vlády KDR. Podľa Douglasa Masona z londýnskej Economist Intelligence Unit sa predpokladá, že hlavne Angola má veľmi veľký vplyv na sieť spravodajských služieb v KDR.