Podnikatelia by radi rýchle a zásadné reformy, politológovia upozorňujú, že na to nie sú pripravení ani voliči, ani politici.
BERLÍN, BRATISLAVA. Ťažké, ale rýchle. Také sú predpovede mnohých analytikov pre koaličné rokovania, ktoré v pondelok v Nemecku začínajú víťazi septembrových volieb – konzervatívny blok (CDU/CSU) a ich budúci partner liberáli (FDP). Až na ich konci bude jasné, aké zmeny čakajú najväčšiu ekonomiku Európy s novou stredopravicovou vládou.
Žiadne zásadné zmeny
Podnikatelia volajú po rýchlych a zásadných reformách, ale politológovia upozorňujú, že na to je pripravená len časť voličov, ktorá dala hlas CDU/CSU a FDP. Nemožno očakávať žiadne zásadné zmeny, skôr zmenu akcentu. V sociálnej sfére sa nebude meniť takmer nič. CDU má obavy, že by mohla prehrať ďalšie voľby, ak by urobila radikálne zmeny.
Už v máji budúceho roka sú voľby v najväčšej spolkovej krajine Severné Porýnie-Westfálsko, kde žije 16 miliónov Nemcov, a keby tam prehrala, môže stratiť väčšinu v druhej komore parlamentu Bundesrat,“ hovorí pre SME profesor Jürgen Falter z Univerzity Johannesa Gutenberga v Mainzi.
Sporné body
Občianske práva a bezpečnosť: asi najťažší bod, liberáli chcú zrušiť niektoré opatrenia predchádzajúcej vlády. Minimálna mzda: liberáli sú proti zavedeniu plošnej minimálnej mzdy a chceli by zrušiť aj minimálnu mzdu. Ochrana pred výpoveďou: FDP žiada, aby sa uplatňovala len pre podniky s 20 zamestnancami a nie 10 ako doteraz. Dane: znižovať sa bude, spory sa týkajú termínu a objemu. Zdravotníctvo: spor je o zdravotný fond. Liberáli ho chcú zrušiť, fond je však dielom kancelárky Merkelovej a tá je proti, pripúšťa isté korektúry.
Príkladom je najzásadnejší predvolebný sľub oboch strán – zníženie daní. Jasné nie je kedy, koľko a komu.
Kresťanskí demokrati chcú znižovať menej a do výšky 15 miliárd eur, liberáli hneď a do výšky 35 miliárd. Experti očakávajú, že sa dane nakoniec budú znižovať v dvoch vlnách, ale až od roku 2011.
Podobné kompromisy namiesto zásadných zmien sa očakávajú aj v ďalších sporných oblastiach.
Najťažšie budú koaliční partneri hľadať zhodu v otázke bezpečnosti štátu a ochrany práv občanov, ale aj pri zdravotnom fonde, ktorý funguje od januára.
V prvom prípade sú liberáli proti tvrdým protiteroristickým zákonom na úkor občanov, v druhom by chceli zrušiť fond, ktorý vnímajú ako drahé a zbytočné byrokratické monštrum.
Ako pomôcť podnikateľom?
Podnikatelia by na konci koaličných rozhovorov radi videli rýchle a radikálne reformy, ktoré by pomohli zviechajúcej sa ekonomike.
„Ak sa chceme dostať z krízy a naštartovať ekonomiku, potrebujeme odbremeniť podniky i občanov od daní a výdavkov. Druhou zásadnou požiadavkou je deregulácia pracovného trhu, hlavne ochrana pred výpoveďou, ktorá má zmysel pre veľké podniky, ale v malých firmách dokonca bráni väčšej zamestnanosti,“ hovorí Mario Ohoven, prezident zväzu malých a stredných podnikateľov.
Koaličné rokovania, ktoré sa dnes začínajú, určite nebudú jednoduché.
Kancelárka Angela Merkelová nechce obetovať všetko, čo dosiahla so sociálnymi demokratmi (SPD) vo vláde, ktorú štyri roky viedla.
A liberáli chcú zúročiť vlastný rekordný zisk vo voľbách a silnejšie postavenie v budúcej vláde. Obe strany nešetrili tvrdými vyhláseniami pred koaličnými rokovaniami.
V zásade sa však očakáva, že sa nakoniec dohodnú rýchlo. Koncom októbra, najneskôr začiatkom novembra.