Paríž 4. apríla (TASR) - Palestínsky psychológ Musá Nádžib už niekoľko dní nebol doma. Od začiatku okupácie mesta Ramalláh izraelskou armádou otvorili psychológovia v meste stredisko s telefonickými linkami na poskytovanie psychologickej pomoci, uvádza francúzsky denník Le Monde.
Stredisko sídli v palestínskej lokalite pod izraelskou správou Beit-Hanína.
Psychológovia sa cez deň aj v noci usilujú zmierňovať napätie palestínskych rodín, ktoré žijú v meste obliehanom od 29. marca. Palestínske ženy telefonujú, keď už nevedia, ako potlačiť strach ich detí, alebo keď sa samé dostanú do stavov úzkosti, povedal Nadžíb. Do strediska približne s desiatimi psychológmi zatelefonuje pravidelne 50 až 70 Palestínčanov.
Psychológovia radia rodičom, aby sa s deťmi rozprávali, odpovedali im na otázky a aby ich aj pohladili. Pri silnom napätí je to dôležité, dodal Nadžíb, ktorý získal vzdelanie v USA. Najmladším členom rodiny odporúčajú, aby nesledovali televízne spravodajstvo. V mysliach mnohých malých Palestínčanov je stále hlboko uložený záber malého Mohammeda, ktorý v Gaze zahynul v otcovom náručí po streľbe izraelských ozbrojených síl. Stalo sa to ešte na začiatku druhej palestínskej intifády.
Terajšia izraelská invázia do Ramalláhu vyvoláva v palestínskych deťom fóbie. Prenasledujú ich predstavy o tom, "čo sa môže stať ich otcovi, alebo mame". Fakt, že izraelskí vojaci vstupovali do obydlí Palestínčanov, zatýkali mužov pred očami ich detí, vyvoláva v deťoch hlboké traumy. Deti si vyvodzujú - celkom oprávnene - záver, že už nikde nie sú v bezpečí, dokonca ani doma a vo vlastnej izbe, komentoval psychológ.
Musá Nádžib má obavy o túto generáciu palestínskych detí. Všetky boli svedkami správania izraelských vojakov a ponižovania Palestínčanov. Mnohé deti videli, ako im zatkli a uväznili otca, ich matku zbili, brata zabili. "Pred niekoľkými týždňami som hovoril s 13-ročným dievčaťom, ktoré sa stalo svedkom výbuchu auta," pokračoval psychológ. Auto zasiahla izraelská raketa a zahynula v ňom žena s deťmi. Dievča si odrazu uvedomilo, že život môže náhle stratiť. Keď sa jej Nádžib pýtal, ako vidí budúcnosť, dievča odpovedalo, že "chce, aby vybuchlo".
V očiach palestínskych detí narastá obdiv k samovražedným atentátnikom. "Bojovníci za slobodu" sa stávajú ich vzorom, trpko poznamenal psychológ. Izraelská okupácia vedie k tomu, že palestínske deti predčasne dospievajú. Snívajú o tom, že v jedno ráno sa zobudia a izraelskí vojaci nebudú pred dverami ich domu, citoval Nádžiba denník Le Monde.