WELLINGTON. Vláda pacifického ostrovného štátu Samoa v sobotu rozhodla, že usporiada masový pohreb pre 135 obetí cunami, ktorá bola následkom silného zemetrasenia v blízkosti ostrovov. Zemetrasenie malo magnitúdu 8 na Richterovej stupnici.
Vláda navrhla, že zaplatí za rakvy a poplatky pre cintorín, pričom pohreb o deň posunula, aby ho stihli aj príbuzný nežijúci v Samoe.
Rodiny nakoniec súhlasili s masovým hrobom po tom, ako sa mnohí z tých, ktorí cunami prežili, nechceli vrátiť do pôvodných dedín na pobreží. Považujú ich za prekliate, keďže ich domy boli v utorok vlnami zrovnané so zemou.
Ďalších 32 ľudí zahynulo na susednom ostrove Americká Samoa a deväť v ostrovnom štáte Tonga, kde tiež ostali tisícky ľudí bez strechy nad hlavou.
V regióne vládne strach z ďalších prípadných zemetrasení, pričom americký geologický úrad nameral následný otras s magnitúdou 6,1, ďalších 49 otrasov s magnitúdou 5 a viac a 33 s magnitúdou 4,5 a viac na Richterovej stupnici.
Zdroj: DPA