HAMBURG.
Radikálni Palestínčania v piatok zverejnili videozáznam, ktorý dokazuje, že izraelský vojak Gilad Šalit, zajatý pred troma rokmi, je nažive a v poriadku.
Izrael súhlasil s prepustením 20 uväznených Palestínčanok výmenou za tento vizuálny dôkaz.
"My Palestínčania chceme uzavrieť tieto rokovania čo možno najrýchlejšie," uviedol Mahmúd az-Zahar, ktorý stojí na čele Hamasu v Gaze. Povedal to v rozhovore pre pondelňajšie vydanie časopisu Spiegel. Vyjadril v ňom očakávanie, že Šalitovo prepustenie zo zajatia je otázkou už len niekoľkých týždňov, "maximálne dvoch mesiacov".
A pochválil agenta nemeckej spravodajskej služby, ktorý robil sprostredkovateľa pri vyjednávaní oboch strán.
"Odkedy sa zapojil, rokovania postupovali veľmi profesionálne... Táto prvá dohoda je dôkazom, že nemecké sprostredkovanie môže viesť k úspechu."
V súvislosti s požiadavkou Hamasu, aby Izrael prepustil na slobodu výmenou za Šalita 450 palestínskych väzňov, naznačil, že kompromis je možný. "Pri takýchto zložitých vyjednávaniach žiadna zo strán nemôže diktovať podmienky, ani Izrael ani Hamas," dodal az-Zahar.
Zdroj: DPA