VIEDEŇ, TEHERÁN. Medzinárodná agentúra pre atómový energiu, jadrový dozorný orgán OSN, potvrdila, že jej generálny riaditeľ navštívi ešte dnes Irán. V Teheráne bude rokovať s šéfom iránskej organizácie pre atómovú energiu Alím Akbarom Sálihím.
V Ženeve došlo aj k prvým priamym rozhovorom USA a Iránu za uplynulé roky v rámci pokusov presvedčiť Irán, aby pozastavil obohacovanie uránu. Námestník americkej ministerky zahraničných vecí William Burns rokoval s hlavným iránskym jadrovým vyjednávačom Saídom Džalílím.
MAAE informovala, že ElBaradei preberie s Iráncami široký okruh tém, vrátane tajne postaveného zariadenia na obohacovanie uránu, ktorého výstavbu Teherán zverejnil iba nedávno.
Zatiaľ čo Irán trvá na tom, že jeho jadrový program má výlučne mierové ciele, USA a ich kľúčoví spojenci ho podozrievajú, že sa tajne pokúša vyvinúť jadrovú zbraň.
Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínežád dnes povedal, že Teherán informoval MAAE o výstavbe nového jadrového zariadenia budovaného južne od Teheránu, pretože rešpektuje medzinárodné predpisy. Svetové veľmoci sa podľa jeho názoru v Ženeve presvedčili, že Irán v tejto záležitosti nič netají. Obvinil však MAAE, že o iránskej registrácii nového jadrového zariadenia neinformovala amerického prezidenta Baracka Obamu.
Ahmadínežád odmietol obavy Západu z nového zariadenia s tým, že Irán informoval MAAE v predstihu pred vypršaním 180-dňovej lehoty. Teherán argumentuje, že je povinný poskytnúť technické podrobnosti MAAE iba šesť mesiacov pred dodaním jadrového materiálu do zariadenia. To by údajne nemalo začať pracovať skôr ako koncom roka 2010.
V roku 2003 však Irán pristúpil v dohode o inšpekciách na podmienku, že bude poskytovať MAAE technické informácie "ihneď, keď sa rozhodne začať stavať alebo schváli výstavbu (nového jadrového zariadenia), čokoľvek bude skôr".
Podľa iránskych štátnych médií ElBaradeiovi neplánujú umožniť návštevu budovaného jadrového zariadenia. Taktiež nie je jasné, či sa stretne s prezidentom Ahmadínežádom.
Zdroj: Associated Press, DPA