VARŠAVA. Vo veku 90 rokov zomrel posledný žijúci vodca povstania vo varšavskom gete počas druhej svetovej vojny Marek Edelman.
Jeho priateľka Paula Sawicka uviedla dnes pre tlačovú agentúru AP, že Edelman zomrel vo svojom dome vo Varšave dnes o 20.00 h na starobu. "Zomrel doma, medzi priateľmi, medzi blízkymi ľuďmi," uviedla Sawicka.
Edelman bol pripútaný na invalidný vozík a posledné dva roky žil so Sawickej rodinou.
Presný dátum Edelmanovho narodenia nie je známy. Prijalo sa, že prišiel na svet 1. januára 1922.
Počas okupácie sa Edelman angažoval v Židovskej vojenskej organizácii, dokonca bol jedným z jej zakladateľov. Počas povstania vo varšavskom židovskom gete v roku 1943 a samovražde Mordechaja Anielewicza sa stal posledným vodcom židovských povstalcov.
Povstanie sa nevydarilo a nacisti potom zavraždili alebo deportovali do nacistických koncentračných táborov viac ako 55.000 ľudí.
Edelman bol v skupine účastníkov povstania, ktorým sa podarilo zo židovského geta utiecť cez kanály.
Po vojne vyštudoval medicínu a stal sa kardiológom. Neprestal sa však angažovať v boji proti diktatúre. Od polovice 70. rokov bol činný ako opozičný aktivista. Počas výnimočného stavu v 80. rokoch sa stal členom Solidarity, spolupracoval s Lechom Walesom, bol dokonca nakrátko uväznený.
Edelman bol považovaný za veľkú morálnu autoritu za jeho hájenie morálky a ľudskej dôstojnosti. Pracoval ako kardiológ v meste Lodž.