BELEHRAD. Minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák dnes počas návštevy Srbska vyzval na angažovanosť svetového spoločenstva za vyriešenie problémov v susednej Bosne. Situáciu v krajine, v ktorej pôsobil ako vysoký predstaviteľ medzinárodného spoločenstva, označil za neuspokojivú, informovala tlačová agentúra APA.
Šéf srbskej diplomacie Vuk Jeremič po rozhovoroch s Lajčákom poukázal na to, že situácia v Bosne je v poslednom čase napätá a ťažká. Belehrad si podľa neho želá stabilnú Bosnu a Hercegovinu a zasadzuje sa za jej ďalší pokrok, ktorý však nesmie poškodiť územné záujmy a zvrchovanosť krajiny ani jej menšej časti, Republiky Srbskej (RS).
Štvrtkovú návštevu Jeremiča v Republike Srbskej a rozhovory s jej premiérom Miloradom Dodikom dnes srbské médiá spojili so snahou Belehradu presvedčiť Dodikovu vládu, aby ďalej nezhoršovala vzťahy s vysokým predstaviteľom medzinárodného spoločenstva v Bosne, rakúskym diplomatom Valentinom Inzkom.