Washington 3. apríla (TASR) - Americká administratíva so zdržanlivosťou reagovala na správy o údajnej pripravenosti Severnej Kórey obnoviť dialóg s USA. Podľa Washingtonu sa vyhlásenie Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) netýka politických rozhovorov, ale rokovaní súvisiacich s Organizáciou pre energetický rozvoj Kórejského polostrova (KEDO).
Severná Kórea dnes vyhlásila, že obnoví dialóg s USA. Zároveň však varovala, že odstúpi od akýchkoľvek rokovaní v prípade, že ju Spojené štáty budú naďalej "očierňovať".
Pchjongjang oznámil, že rozhodnutie je reakciou na návrhy predložené americkými predstaviteľmi na ich nedávnych stretnutiach so severokórejskými zástupcami v OSN.
Americké tlačové agentúry pôvodne vyhlásenie KĽDR opisovali ako prelom v politickom dialógu medzi vládami oboch krajín, ktorý sa pred rokom zastavil.
Podľa oficiálnych amerických predstaviteľov však mal Pchjongjang zjavne na mysli rokovania na nižšej úrovni o implementácii dohody z roku 1994 o severokórejskom jadrovom programe.
Konzorcium KEDO bolo založené v roku 1994, keď KĽDR súhlasila s tým, že výmenou za dodávku ľahkovodných reaktorov zastaví svoj jadrový program. Západ sa totiž obával, že Pchjongjang vo svojich jadrových zariadeniach pracuje na vývoji atómových zbraní.
Americký prezident George W. Bush v januári označil KĽDR spolu s Irakom a Iránom za "os zla" - krajiny snažiace sa získavať zbrane hromadného ničenia.
Americkí a juhokórejskí predstavitelia tvrdia, že Severná Kórea má dostatok plutónia na výrobu jednej alebo dvoch atómových bômb. Komunistický štát však bráni inšpektorom OSN vo vstupe do svojich jadrových zariadení, takže je nemožné zistiť, či skutočne realizuje tajný zbrojný program.